homeCiekawostki → Fragment historii suskiego zamku

Fragment historii suskiego zamku

Podczas prac renowacyjnych, które odbywa³y siê na zamku w Suchej Beskidzkiej w l. 2017 -1018, na strychu zamkowym odnaleziono wyj±tkowa tablicê. Jest ona czê¶ci± historii Zamku Suskiego oraz pokazuje jak du¿e znaczenie ma on dla ca³ego naszego  regionu.

 

12 czerwca 1975 r. zespó³ zamkowo-parkowy zosta³ przejêty przez Pañstwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, w celu przystosowania go do dzia³alno¶ci muzealnej. W planach ówczesnego dyrektora Wawelu profesora doktora habilitowanego Jerzego Szablowskiego w Zamku Suskim mia³o powstaæ muzeum wnêtrz. Na pierwszym piêtrze skrzyd³a po³udniowego mia³y zostaæ urz±dzone wnêtrza zabytkowe, poczynaj±c od renesansu a koñcz±c na secesji. W skrzydle zachodnim w sali z kominkiem, zw. Sal± Rycersk±, planowano utworzyæ „salê zebrañ”, w której  mia³y byæ organizowane sympozja naukowe oraz imprezy o tym samym charakterze co na Wawelu: m.in. „wieczory suskie, na które sk³ada³oby siê i s³owo, i muzyka, i ¶piew”. Je¿eli chodzi o górne piêtra, zamku planowano przeznaczyæ  je  na pracownie konserwatorskie, bibliotekê podrêczn± i pracownie naukowe, tworz±c tym samym o¶rodek badawczy w zamku. Na parterze skrzyd³a po³udniowego profesor  Szablowski chcia³ pozostawiæ muzeum, ju¿ wcze¶niej organizowane przez Towarzystwo Mi³o¶ników Ziemi Suskiej, jednocze¶nie je rozbudowuj±c. W tej czê¶ci mia³a byæ ukazana historia zamku i regionu, a tak¿e sztuka ludowa. „Chcieliby¶my, a¿eby ten zamek promieniowa³ na ca³y region” – mówi³ ówcze¶nie w materiale telewizyjnym dyrektor Wawelu, Jerzy Szablowski.

 

Niestety, pomimo wielkich nak³adów finansowych, remont zosta³ przerwany ju¿ w 1984 r., a s³abo zabezpieczone i w ¿aden sposób nieu¿ytkowane budynki zaczê³y popadaæ w ruinê. W 1996 r. samorz±d miasta Sucha Beskidzka, dostrzegaj±c brak perspektyw na kontynuowanie remontu i pomys³ów na zagospodarowanie obiektów, podj±³ decyzjê o przejêciu na w³asno¶æ zespo³u zamkowo-parkowego od Skarbu Pañstwa. Od tamtej pory Gmina Sucha Beskidzka w³o¿y³a wiele wysi³ku w dzia³ania maj±ce zatrzymaæ degradacjê zespo³u zamkowo-parkowego, co pozwoli³o zagospodarowaæ go i udostêpniæ spo³eczeñstwu. Dziêki temu dzisiaj wokó³ zamku skupia siê ¿ycie kulturalne nie tylko Suchej Beskidzkiej, ale i regionu. Niestety nie rozwi±zana systemowo w Polsce kwestia reprywatyzacji spowodowa³a, ¿e spadkobiercy przedwojennych w³a¶cicieli, zamieszkuj±cy poza granicami Polski, wyst±pili o zwrot tego zespo³u zamkowo-parkowego. Po trwaj±cej wiele lat batalii s±dowej, w 2015 r. Naczelny S±d Administracyjny ostatecznie uzna³, ¿e zamek zosta³ bezprawnie przejêty przez pañstwo. W kwietniu 2016 roku Zamek dziêki staraniom Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka - Stanis³awa Lichosyta zosta³ przez Gminê  wykupiony od  spadkobierców rodziny Tarnowskich. W l. 2017 – 2018 za ³±czn± kwotê ponad 10,5 mln z³otych przeprowadzona zosta³a gruntowna renowacja wszystkich zewnêtrznych elementów zamku. Zakres prac obejmowa³ ca³kowit± wymianê pokrycia dachowego z rynnami i elementami blacharskimi, wykonanie izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej ¶cian zewnêtrznych, wymianê ca³ej stolarki okiennej i drzwi zewnêtrznych oraz wykonanie nowych tynków. Odrestaurowane zosta³y równie¿ elementy kamienne i posadzki kru¿ganków. Rekonstrukcji poddano zewnêtrzne ok³adziny architektoniczne z detalami w postaci sgraffita i iluzorycznych okien, którym przywrócono historyczny kszta³t. Zrekonstruowano tak¿e kominy i instalacjê odgromow±. Prace budowlane obejmowa³y równie¿ modernizacjê kanalizacji deszczowej i wodno-kanalizacyjnej, uporz±dkowanie oraz utwardzenie dziedziñca z wykonaniem nawierzchni kamiennej oraz restauracjê arkadowych mostków w parku zamkowym. Zamek zosta³ równie¿ piêknie o¶wietlony. Wykonana iluminacja noc± wspaniale eksponuje jego bry³ê tworz±c niezwyk³y nastrój.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: