homeCiekawostki → Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli

Co roku, 6 stycznia, obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego zwanego również Świętem Trzech Króli.

Według chrześcijan owe święto ma swoją symbolikę, jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodów – stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (zwanych również Magami), jako trzech osób, z których jedna jest ciemnoskóra, druga młoda, a trzecia stara.

Na przełomie XV i XVI wieku, wykształcił się zwyczaj święcenia w tym dniu złota i kadzidła. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi.

Kolejnym staropolskim zwyczajem było podawanie w ten dzień ciasta z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał „królem migdałowym”. Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane „szczodrakami”. Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach.

Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą następnie pisano na drzwiach wejściowych litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Uważa się że litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), albo skrótem imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Dzień ten był również zakończeniem okresu Godów, który rozpoczyna się w pierwszym dniu święta Bożego Narodzenia, a jednocześnie początkiem karnawału. W polskiej tradycji ludowej dzień ten był czasem kolędowania przebierańców, którzy jako Trzej Królowie z towarzyszącymi im innymi postaciami odwiedzali okoliczne domy z życzeniami pomyślności i odtwarzali sceny przybycia do Betlejem.

W wielu miastach w Polsce uroczystość Objawienia Pańskiego świętowana jest przez Orszak Trzech Króli: uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci. Zapraszamy na tegoroczny Orszak Trzech Króli w Suchej Beskidzkiej.

Więcej o orszaku można przeczytać na stronie internetowej: https://www.zameksucha.pl/orszak_trzech_kreli_2024-155966-0-p105351.html

Prezentujemy kartkę pocztową z ilustracją przedstawiającą Trzech Króli z archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: