Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego
9 października obchodzony jest Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Ten specjalny dzień upamiętnia podpisany w 1874 roku Traktat Berneński, dzięki któremu następnie powołano do życia Światowy Związek Pocztowy.
Nieodłącznie z placówkami pocztowymi związane są znaczki, które są podstawowymi środkami uiszczania opłat za usługi pocztowe.
Ich historia rozpoczyna się około 1840 roku, gdy Rowland Hill, nauczyciel i urzędnik poczty królewskiej Wielkiej Brytanii, wprowadził do obiegu pierwszy znaczek pocztowy. Był to tak zwany „Black Penny”, znaczek o wartości 1 pensa z wizerunkiem młodej królowej Wiktorii.
Dzięki temu działaniu inne kraje zaczęły również wprowadzać znaczki z własnymi wzorami, m.in. Włochy, Niemcy czy Japonia.
W Polsce pocztowcy obchodzą swoje święto kilka dni później, 18 października, na pamiątkę utworzonej w 1558 roku przez króla Zygmunta II Augusta Poczty Królewskiej.
Zapewniała ona połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. Wówczas został wydany także pierwszy oficjalnie uznany polski znaczek pocztowy.
Na czasowej ekspozycji pt. „Emil Zegadłowicz w portrecie” w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej, można zobaczyć znaczki pocztowe, pocztówki, a nawet koperty z wizerunkiem górzeńskiego poety.
Fot. 1-4. Zbiory MMSB.
Więcej ciekawych informacji o historii poczty można znaleźć na stronie internetowej: https://archive.is/20120907121700/http://www.poczta-polska.pl/O_Firmie/Historia/Pocztakrolewska.html