homeCiekawostki → 100 lat Lasów Państwowych

100 lat Lasów Państwowych

Z okazji 100. rocznicy powstania Lasów Państwowych na Zamku Suskim została zorganizowana Konferencja naukowa pt. „Tu się wszystko zaczęło”. W ramach konferencji powstała wystawa „Leśnik na przestrzeni lat. Mundur i narzędzia pracy” na którą serdecznie zapraszamy.

Na ekspozycji można zapoznać się z sylwetką pierwszego dyrektora naczelnych Lasów Państwowych Adamem Loretem, twórcą nowoczesnej organizacji polskiego leśnictwa.

Po ukończeniu studiów (Wyższej Szkoły Lasowej we Lwowie i Akademii Leśnej w Tharand  - Saksonia) Loret rozpoczął pracę w lasach należących do rodziny Branickich w Suchej obejmując  stanowisko technika leśnego i kierownika urządzania lasu. Po śmierci Władysława Branickiego, w 1914 roku, otrzymał  posadę  zarządcy suskich lasów. Następnie w listopadzie 1920 roku objął stanowisko w Zarządzie Okręgowym Dóbr Państwowych w Warszawie. W 1925 r. otrzymał stanowisko dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, a w 1934 r. został pierwszym w historii Lasów Państwowych dyrektorem naczelnym. Więziony był przez NKWD, następnie zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach prawdopodobnie na terenie Białorusi, jest wymieniany jako ofiara Zbrodni Katyńskiej.

Na wystawie można także zobaczyć sprzęt do codziennej pracy leśników, w tym klupy, wysokościomierze oraz numeratory oraz mundury z różnych lat.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: