homeWydarzenia → 25 LISTOPADA ŚWIĘTEJ KATARZYNY PATRONKI KOLEJARZY

25 LISTOPADA ŚWIĘTEJ KATARZYNY PATRONKI KOLEJARZY

KATARZYNA ALEKSANDRYJSKA

Kult świętej rozwinął się zarówno w Kościele zachodnim gdzie uważano ją za jedną z Czternastu Świętych Wspomożycieli, jak i w prawosławiu. Według legendy Katarzyna urodziła się w Aleksandrii, stolicy Egiptu, jako córka króla Kustosa. Była bogatą i wykształconą chrześcijanką i jak wiele chrześcijanek - złożyła ślub dozgonnej czystości. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza Maksymina, który wyróżniał się szczególną nienawiścią do chrześcijan. Jedną z jego ofiar miała być Katarzyna. Po pojmaniu była przymuszana do złożenia ofiary bogom. Odmówiła, wyznając wiarę w Boga Jedynego. Wówczas cesarz zarządził dysputę między Katarzyną a pięćdziesięcioma filozofami i retorami. Katarzyna pokonała swoich adwersarzy, udowadniając prawdziwość chrześcijaństwa, i doprowadziła wielu z nich do wiary w Chrystusa. Miała wtedy 18 lat. Cesarz rozgniewany obrotem sprawy skazał ją na tortury: smagano ją żyłami wołowymi tak, że jej ciało było jedną wielką raną; morzono ją głodem; łamano jej kości. Modlitwa Katarzyny sprawiła, że podczas miażdżenia kołem zstąpił anioł i spowodował, że rozpadło się ono w rękach kata. Na widok jej bohaterstwa w czasie znoszenia męki miało nawrócić się kilkuset żołnierzy i oprawców. Ostatecznie wykonano wyrok śmierci przez ścięcie.
 

W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest w koronie królewskiej, z palmą męczeńską w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dziecię Jezus nakładające na jej palec pierścień jako oblubienicy, filozofowie, z którymi prowadziła dysputę, gałązka palmowa, koło, na którym była łamana, korona w ręku, krzyż, księga, miecz, piorun.

W 1851 roku pierwszy związek zawodowy kolejarzy ogłosił św. Katarzynę patronką kolejarzy, wierząc, że skoro mimo kaźni pod kołem męczeńskim niejako przeżyła w niebie i pamięci ludzi, to uchroni innych od śmierci pod kołami pociągów.

W polskiej kulturze ludowej w wigilię św. Katarzyny, chłopcy wróżą o przyszłym losie i ożenku, są to tzw. Katarzynki.

W Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej do końca grudnia 2021 roku, można obejrzeć wystawę Miasto Kolejarzy. Historia kolei w Suchej Beskidzkiej 1884 – 2021.

 

Informujemy, że od dnia 11 grudnia będzie można nabyć album pt.:

„OD GALICYJSKIEJ KOLEI TRANSWERSALNEJ DO MIASTA KOLEJARZY. HISTORIA KOLEI W SUCHEJ BESKIDZKIEJ.”

 
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: