homeCiekawostki → Andrzejki

Andrzejki

W nocy z 29 na 30 listopada obchodzone s± Andrzejki. Jest to czas, gdy wspominany jest ¶wiêty Andrzej, patron wielu pañstw i miast, ale równie¿ rybaków, rze¼ników, podró¿uj±cych czy ma³¿eñstw. Uwa¿a siê go tak¿e za orêdownika zakochanych, który wspomaga w sprawach matrymonialnych i w wypraszaniu potomstwa.

 

Dawniej, w wigiliê ¶wiêtego Andrzeja, wró¿ono z wosku i poddawano siê ró¿nego rodzaju zabawom oraz przes±dom, które dotyczy³y o¿enku i poszukiwania partnera. Pocz±tkowo Andrzejki przeznaczone by³y tylko dla niezamê¿nych panien. Wró¿by odprawiano indywidualnie, w odosobnieniu, jednak z czasem przybra³y one formê zbiorow±, organizowan± w gronach panien na wydaniu. Z czasem ze ¶wiêta przewidzianego wy³±cznie dla niezamê¿nych dziewcz±t, Andrzejki sta³y siê okazj± do zorganizowania hucznych zabaw przed rozpoczynaj±cym siê adwentem, w których uczestnicz± osoby niezale¿nie od p³ci.

 

Odpowiednikiem tego zwyczaju dla kawalerów na wydaniu by³y Katarzynki obchodzone z 24 na 25 listopada.

 

Jakie wró¿by odprawiano i w jakie przes±dy wierzono? Mog³y siê one ró¿niæ w zale¿no¶ci od regionu.

Na przyk³ad uwa¿ano, ¿e je¶li dziewczyna zachowywa³a post przez ca³y dzieñ, a oprócz tego modli³a siê do ¶wiêtego Andrzeja, to istnia³o du¿e prawdopodobieñstwo, ¿e we ¶nie móg³ ukazaæ siê jej przysz³y ukochany.

Podobnie uwa¿ano, ¿e je¶li panna utnie w dniu ¶wiêtego Andrzeja ga³±zkê wi¶ni lub czere¶ni, która nastêpnie zakwitnie w wigiliê Bo¿ego Narodzenia, to mog³a ona liczyæ na rych³e zam±¿pój¶cie.

Powszechnym przes±dem funkcjonuj±cym w¶ród ludzi by³o zdanie, i¿ strona, od której zaszczeka³ pies w ten konkretny wieczór, mia³a byæ t±, z której nadejdzie przysz³y oblubieniec.

Podczas organizowanych zabaw i wró¿b w gronach panien czêsto wylewano wosk do zimnej wody, nieraz przelewano go przez ucho od klucza, a nastêpnie odczytywano kszta³t uformowanej masy i patrzono jaki cieñ rzuca³a figurka odlana z wosku.

Do przeprowadzenia wró¿b czêsto wykorzystywano przedmioty codziennego u¿ytku, w tym buty. Zgromadzone panny mia³y za zadanie ustawiaæ swoje buty od ¶ciany do progu, jeden za drugim. Uwa¿ano, ¿e pierwsza za m±¿ wyjdzie ta, której but jako pierwszy dotar³ do progu.

Losowano tak¿e przedmioty, które mia³y ukryte znaczenie. Przyk³adowo, wylosowany listek oznacza³ staropanieñstwo, obr±czka lub wst±¿ka wskazywa³y bliski ¶lub, a ró¿aniec zapowiada³ stan zakonny.

 

Polecamy Pañstwu artyku³ o wró¿bach z 1930 roku, który pojawi³ siê w Kurierze Literacko-Naukowym  (nr 48).

 

Czasopismo dostêpne jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej Ma³opolskiej Biblioteki Cyfrowej: http://old.mbc.malopolska.pl/dlibra/publication?id=20973&tab=3

 

Fot. Strona z czasopisma „Kurier Literacko-Naukowy” dodatek do nr. 319 „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” z dnia 24 listopada 1930 r., nr 48, str. III, z Ma³opolskiej Biblioteki Cyfrowej (dostêp online).




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: