homeWydarzenia → Bo w orkiestrach dętych jest siła! II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych za nami

Bo w orkiestrach dętych jest siła! II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych za nami

W piątkowy (5 lipca) wieczór Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej znakomitym Koncertem Nadzwyczajnym – Galą Muzyki Filmowej otworzyła II Festiwal Artystyczny Urodziny Billy’ego Wildera. Wydarzenia drugiego dnia Festiwalu również nierozerwalnie związane były z tą częścią świata filmu. Po raz drugi w naszym mieście odbył się Ogólnopolski Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych, który poprzedziła widowiskowa parada orkiestr. Wieczorem koncert dała Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej wraz z zaproszonymi solistami.

 

Krótko przed południem dwanaście orkiestr dętych zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu zebrało się w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej i w drodze losowania ustaliło kolejność w jakiej zaprezentowały się przed jurorami podczas występu na dziedzińcu Zamku Suskiego. Kilka minut później spod siedziby tej miejskiej instytucji kultury ruszyła parada, którą poprowadziły mażoretki Alena z Raby Wyżnej oraz Miejska Orkiestra Dęta z Suchej Beskidzkiej. Muzycy przemierzając promenadę wzdłuż ul. Mickiewicza zachwycali licznie zebranych przechodniów swoimi umiejętnościami, wykonując raz po raz przygotowane przez siebie utwory. Na odrestaurowanym miejskim rynku wspólnie zagrały fanfarę filmową, ponownie wzbudzając zachwyt słuchaczy. Po przegrupowaniu parada ruszyła na zamkowy dziedziniec, na którym pod batutą kapelmistrza suskiej orkiestry Sławomira Pacholskiego wykonały wiązankę motywów filmowych, a na koniec ponownie triumfalnie wybrzmiała fanfara.

Po krótkiej przerwie rozpoczęły się przesłuchania konkursowe (każda orkiestra wykonywała po trzy utwory), których wysłuchało jury w składzie Jarosław Praszczałek, Justyna Korbut-Chmielek, Karol Pyka i Sławomir Pacholski. 12 orkiestr zaprezentowało tak wyrównany, a przy tym bardzo wysoki poziom, że długo trzeba było czekać na końcowy werdykt. Czas ten umiliły mażoretki Alena, dając drugi tego dnia pokaz. Po -jak się wydawało- trwającej wieczność chwili ogłoszono, że Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych zdobyła Orkiestra Dęta OSP Tąpkowice, I nagrodę Orkiestra Dęta Podstolice, II nagrodę Orkiestra Dęta Stary Sącz, a III nagrodę Orkiestra Dęta im. Jana Muchy w Ciężkowicach. Nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór muzyki polskiej przyznano Orkiestrze Dętej OSP Tąpkowice, a nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta Marcie Włodarczyk (Kalwaryjska Orkiestra Dęta), zaś nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór muzyki filmowej ponownie dla Orkiestry Dętej OSP Tąpkowice. Wyróżniono Orkiestrę Dętą OSP w Mszanie Dolnej i Orkiestrę Dętą „Echo” z Michałowic, a indywidualnie saksofonistkę Anetę Baziak- Drzyzgę z Miejskiej Orkiestry Dętej Stary Sącz oraz puzonistę Tadeusza Gmerka z Orkiestry Dętej „Solvay”. Nagrody wręczyli laureatom Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt wraz z kierownikiem suskiej orkiestry i kierownikiem artystycznym wydarzenia Przemysłem Pacholskim oraz dyrektorem Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej Grzegorzem Wysmołkiem.

Zwieńczeniem drugiego dnia Festiwalu był wieczorny koncert muzyki filmowej w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Sławomira Pacholskiego, której towarzyszyli soliści - Karolina Leszko oraz Marcin Jajkiewicz. Bardzo licznie zabrana publiczność usłyszała między innymi tak wielkie przeboje, jak: „Dumka na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem”, „Wielka miłość” z produkcji „Uprowadzenie Agaty”, ale i światowej sławy hity - „Pretty Woman” czy „Time of my life” z filmu „Dirty dancing”. Orkiestra swój wielki kunszt zaprezentowała również w znakomitej interpretacji muzyki do filmu „Pearl Harbor”, „Walca Barbary” i „Shallow” oraz „Poloneza husarii”, którego wykonała już przed rokiem pod batutą, wybitnego kompozytora i autora tego utworu - Krzesimira Dębskiego, będącego wówczas gościem Festiwalu. W sobotni wieczór publiczność przeniesiona została także do okresu międzywojennego, a to za sprawą „Sex appeal” z filmu „Piętro wyżej”. Wysokiej próby interpretacje bardzo urozmaiconych gatunkowo utworów zostały docenione przez publiczność, która nie tylko nagrodziła artystów gromkimi brawami, ale także „wymogła” na nich wykonanie bisu.

Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka wraz z Pacholski Polish Brass Band oraz Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego. 

Wojciech Ciomborowski

 

Więcej zdjęć z wydarzenia mogą Państwo zobaczyć na stronie internetowej Urzędu Miasta Sucha Beskidzka. Link do strony poniżej: https://sucha-beskidzka.pl/pl/639/10341/bo-w-orkiestrach-detych-jest-sila-ii-ogolnopolski-konkurs-muzyki-filmowej-orkiestr-detych-za-nami.html 
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: