homeCiekawostki → Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki

Dziś obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, jutro – Zaduszki. W związku z tym przyjrzyjmy się bliżej cmentarzowi w Suchej Beskidzkiej. Początkowo mieszkańcy chowani byli na cmentarzu przykościelnym. Takie miejsce znajdowało się zaraz przy niewielkim kościółku ufundowanym przez Piotra Komorowskiego (znanym dziś jako stary kościół). Mogiły zmarłych były skromne, a miejsca pochówków oznaczano krzyżem. Na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęto masowo likwidować cmentarze przykościelne przez władze austriackie, ponadto w XIX wieku rozpoczęła się budowa nowego kościoła w Suchej Beskidzkiej. W rezultacie, w 1836 roku, powstał nowy cmentarz, znajdujący się powyżej kościoła, na terenach plebańskich.

 

Przechadzając się cmentarnymi alejkami, możemy zobaczyć jak historia łączy się z obecnymi czasami. Wśród współcześnie wyglądających nagrobków, pojawiają się postumenty o dawnej stylistyce. Zabytkowe nagrobki często zdobią krzyże pochodzące z suskich hut.

 

Wśród mieszkańców pochowani są także suscy legioniści, zmarli w szpitalach polowych, a także osoby zasłużone dla miasta. Zostały tutaj również wydzielone i zamknięte dwa cmentarze wojskowe. W drugiej dekadzie XX wieku, za sprawą wymiany terenów darowanych przez hrabinę Annę Tarnowską, cmentarz został rozbudowany.

 

Na południowym stoku Magurki w Suchej Beskidzkiej znajduje się, powstały w 1847 roku, cmentarz choleryczny. Pochowane są tam ofiary cholery, która nawiedziła miasto w latach 1847-1852.

 

Fot. Archiwum MMSB.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: