homeWydarzenia → Fotorelacja z koncertu zespołu Cracow Singers & Players w Zamku Suskim

Fotorelacja z koncertu zespołu Cracow Singers & Players w Zamku Suskim

23. marca br. w Sali Rycerskiej Zamku Suskiego wystąpił zespół Cracow Singers & Players, odkrywając przed słuchaczami piękno utworów, z których wiele nie było wykonywanych od blisko trzech wieków. W programie koncertu znalazły się premiery muzyczne - kompozycje pochodzące z cennych muzykaliów przechowywanych w najstarszym polskim opactwie Sióstr Benedyktynek w Staniątkach: „Domine ad adjuvandum”, „Dixit Dominus”, „Beatus vir”, „Laudate Dominum omnes gentes” czy „Magnificat”.

CRACOW SINGERS to zespół wokalny założony w 2013 roku. Zespół tworzą doświadczeni śpiewacy, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym, jak i wykonawczym. Projekty te wyróżnia się konsekwencją w sferze estetyki brzmienia i jakości interpretacji.

Zespół wykonuje muzykę dawną i współczesną a cappella oraz współpracuje z instrumentalistami i orkiestrami w różnorodnych repertuarach. Wysoki poziom artystyczny i wyjątkową jakość brzmieniową zespołu wokalnego docenił polski muzyk jazzowy, kompozytor i wokalista Stanisław Soyka. Oryginalne kompozycje Soyki do słów Williama Szekspira zostały zaaranżowane do wykonania a cappella przez Karola Kusza i utrwalone na dwupłytowej płycie zatytułowanej Soyka & Kraków Singers. Szekspir a cappella.

Ważnym projektem było współczesne prawykonanie Lamentationes Wacława z Szamotuł – najdłuższego odkrytego i zrekonstruowanego dotychczas dzieła kompozytora.

Zespół brał udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych w Krakowie, m.in. Festiwalu Misteria Paschalia, Festiwalu Muzyki Filmowej, Festiwalu Cracovia Sacra, Festiwalu Miłosza i Festiwalu Sacrum Profanum, jak i zagranicą.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Equinum, Miasto Sucha Beskidzka, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a Partnerem Głównym - Województwo Małopolskie.

Fot. Wojciech Ciomborowski
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: