homeZabytki → Karczma "Rzym"

Karczma "Rzym"

Po wschodniej stronie suskiego rynku wzrok przyciąga piękna, drewniana budowla zrębowa z potężnym dachem czterospadowym krytym gontem, zdobiona arkadowymi podcieniami wspartymi na profilowanych słupach. To karczma "Rzym", jeden z symboli miasta i jego  najbardziej znanych zabytków.

Karczma została wybudowana zapewnie w XVIII wieku – pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1719 roku, zaś w 1775 roku figuruje w źródłach jako „karczma wjezdna pańska”, a zatem należąca do właścicieli wsi, którymi wówczas byli Wielopolscy. To właśnie dzięki staraniom Jana Wielopolskiego (1701-1773) król August III Sas wystawił w latach 1742 i 1761 dwa przywileje, na mocy których Sucha uzyskała prawo do organizacji corocznych jarmarków w określone dni w roku (pierwszy przywilej wymieniał osiem takich dni, drugi – dalsze cztery). A że jarmarki te odbywały się właśnie w rejonie obecnego rynku, przyciągając tłumy handlarzy z okolicznych, podbabiogórskich wsi, pojawienie się tutaj karczmy dziwić nie może. Tym bardziej, że poza usankcjonowanymi prawnie jarmarkami, odbywały się tu przez cały rok mniejsze, lokalne targi, a samo miejsce leżało w rejonie skrzyżowania popularnych dróg, biegnących górskimi dolinami Skawy i Stryszawki.
Tego, jak pierwotnie wyglądała suska karczma, nie wiemy. Przypuszcza się, że obecny budynek w swoim zasadniczym kształcie powstał pod koniec wieku XVIII, niewykluczone, że w wyniku rozbudowy tego pierwszego, starszego. Swój obecny wygląd zawdzięcza karczma poważnej przebudowie przeprowadzonej w latach 60. XX wieku. staraniem dr Hanny Pieńkowskiej, ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, wg dokumentacji przygotowanej przez krakowskie Pracownie Konserwacji Zabytków. To w wyniku tej przebudowy powstało charakterystyczne, wysokie podmurowanie karczmy, wymieniono wówczas także mocno już zużyte, drewniane ściany obiektu, na nowe.
Obecnie główne odrzwia prowadzą do centralnej, obszernej sieni, a stamtąd do dwóch oddzielnych sal: restauracyjnej i kawiarnianej, których wystrój nawiązuje do tradycji miejscowej ludności (kompozycje kwiatowe, wieńce dożynkowe, inne ozdoby, m.in. tzw. światy, wieszane pod stropem) oraz legendy o czarnoksiężniku Twardowskim i Mefistofelesie, którą przedstawił w swojej słynnej balladzie „Pani Twardowska” Adam Mickiewicz. To właśnie tutaj Imć Twardowski miał usłyszeć z ust Czarta złowieszcze słowa: Ta karczma Rzym się nazywa, kładę areszt na Waszeci. Wprawdzie wędrując po Polsce odnajdziemy wiele takich „Rzymów”, a każdy z nich – rzecz jasna – przedstawia się jako „ten prawdziwy”, jednak karczma suska ma na potwierdzenie tej tezy dodatkowe, bardzo mocne argumenty. Otóż w innym miejscu ballady naszego wieszcza padają słowa: Patrz, oto jest karczmy godło – koń malowany na płótnie. A tak się składa, że w prawdziwym herbie Suchej Beskidzkiej widzimy właśnie konia, co jest bezpośrednim nawiązaniem do szlacheckiego herbu Starykoń, którym pieczętowali się Wielopolscy, właściciele Suchej i – jak już wspomniano wyżej – samej karczmy zarówno w XVIII wieku, gdy powstała, jak i w 1. poł. XIX wieku, gdy A. Mickiewicz pisał swoją balladę. Niezależnie od tego, czy Mefistofeles z Twardowskim gościli tu faktycznie, czy nie gościli, karczma, położona w samym centrum osady, na skrzyżowaniu dróg handlowych, tuż obok placu, na którym odbywały się tradycyjne targi, z pewnością widziała i słyszała niejedno. Dobijano tu transakcji handlowych (nie tylko dotyczących duszy, ale i całkiem ziemskiej, brzęczącej monety), ponoć była także miejscem spotkań grasujących w okolicy zbójników, którzy dzielili tutaj swoje łupy. Dzisiaj jest tu już całkiem spokojnie i bezpiecznie, zatem podczas pobytu w Suchej wizyty w „Rzymie” zabraknąć nie może.
Obiekt stanowi jeden z ważniejszych punktów Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Do mickiewiczowskiej ballady nawiązuje także stojąca przed karczmą fontanna w kształcie końskiej podkowy z koniem herbowym i pełniącymi funkcję rzygaczy głowami Twardowskiego i Mefistofelesa. Fontannę zaprojektował Wiesław Kwak, a została ona wykonana z okazji jubileuszu 600-lecia powstania Suchej w 2005 roku.

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: