homeWystawy czasowe → MARIAN BUCAŁA - PRZESZŁOŚĆ ZAKLĘTA W DREWNIE

MARIAN BUCAŁA - PRZESZŁOŚĆ ZAKLĘTA W DREWNIE

Termin wystawy: od 4 sierpnia 2023 do 30 listopada 2023 roku

 

WYSTAWA PRZEDŁUŻONA DO KOŃCA KWIETNIA 2024 ROKU.

 

Wystawa została poświęcona urodzonemu w Suchej Beskidzkiej ludowemu artyście - Marianowi Bucale (1937–2020). Jest to pierwsza, suska wystawa ukazująca twórczość artysty.  

 

Marian Bucała był wybitnym rzeźbiarzem, gawędziarzem i pisarzem ludowym. Jak sam twierdził strugał od dziecka z korzeni i patyków, ale z prawdziwym rzeźbieniem spotkał się dopiero na plenerach artystycznych. Zafascynowany twórczością beskidzkiego świątkarza Jędrzeja Wowry, od 1969 roku tworzył własny styl zwany „bucałkami”, którego podstawową cechą jest wykorzystanie naturalnego kształtu drewna brzozowego z zachowaniem części kory i naturalnych deformacji.

Był działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Indywidualnego Rzemiosła „Solidarność”, członek Bractwa Zbójników spod Babiej Góry.

W czerwcu 2017 roku został uhonorowany KAMENĄ – nagrodą Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w kategorii TWÓRCA KULTURY, a w grudniu 2017 roku LAUREM BABIOGÓRSKIM stopnia szczególnego za utrwalanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego Suchej Beskidzkiej i regionu. Laureat Nagrody Starosty Suskiego (2017 r.).

Artysta uczestniczył w wielu konkursach i wystawach, również poza granicami Polski. Prace Mariana Bucały znajdują się w zbiorach m.in. w Muzeum Śląskiego, Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Bogatą kolekcje posiada Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Twórczością artysty interesowała się wielu badaczy (etnografów, historyków sztuki, kulturoznawców) m.in. Antoni Kroh, dr Zbigniew Biały, prof. Włodzimierz Hodys, prof. Tadeusz Paleczny. Pierwsza informacja w publikacji zwartej o Marianie Bucale ukazała się w pracy pt. „Współczesna rzeźba ludowa Karpat Polskich” autorstwa Antoniego Kroha (Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk 1979). Rzeźby twórcy z Suchej Beskidzkiej znajdują się również w zbiorach licznych kolekcjonerów prywatnych w Polsce i zagranicą w tym m.in. w USA, Argentynie, Austrii. W 2020 roku ukazał się pierwszy zbiór nowel pt. „Zimorodki Beskidzkie” (Sucha Beskidzka–Kraków 2020).
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: