homeCiekawostki → Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji

Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji

17 maja 1865 roku obchodzimy Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego (znany wcześniej jako Światowy Dzień Telekomunikacji).

 

Pod względem rodzaju łączności istnieje telekomunikacja telefoniczna. W 1975 roku w Suchej została uruchomiona automatyczna centrala telefoniczna. Zastąpiono przełączenia centrali telefonicznej ręcznej na automatyczną, do której przyłączono 800 aparatów telefonicznych. Prace przy budowie nowej centrali rozpoczęto zimą 1972 r. Wcześniej centrala znajdowała się na Poczcie, która swoją siedzibę miała na parterze dzisiejszego budynku Sądu Rejonowego przy ul. Mickiewicza.

 

W zbiorach Muzeum Miejskiego znajduje się telefon firmy Telekom – tulipan. Prototyp tego telefonu powstał w roku 1976, a jego pomysłodawcą był Stanisław Józwowicz. Tulipany produkowane były w latach 1976 - 1995 (wersje klawiszowe pojawiły się w 1983 roku).

W momencie pojawienia się modelu na rynku telefonicznym wyróżniał się on wzornictwem oraz nowym kształtem słuchawki, który chętnie był wykorzystywany w tworzeniu późniejszych modeli. Telefon produkowano w szerokiej gammie kolorystycznej (m.in. w barwie kości słoniowej, oliwkowo-zielonym, czerwonym, wiśniowym, szarym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, seledynowym, musztardowo-żółtym, beżowym. Jednak wersja czerwona była najpopularniejszą i najczęściej spotykaną.

Bardzo rzadko pojawiały się egzemplarze w barwach takich jak brązowy, niebieski oraz wrzosowy. Niebieskie telefony Tulipany produkowano tylko między 1978 a 1983 rokiem. Posiadał zaledwie dwa odcienie w zależności od użytego do produkcji tworzywa (ABS lub PS).

 

Więcej szczegółowych informacji i ciekawostek o telefonach Tulipanach znajdą Państwo na stronach internetowych:

Telefon RWT "Tulipan" - kultowy telefon PRL | Telefony PRL (telesfor.org)

Śladami Tulipana | Telefony PRL (telesfor.org)

 

Fot. Zbiory MMSB, telefon Telekom – tulipan.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: