homeWystawy czasowe → OD ADWENTU DO ZAPUSTÓW - TWÓRCZOŚĆ BOGUMIŁY LEŚNIAK

OD ADWENTU DO ZAPUSTÓW - TWÓRCZOŚĆ BOGUMIŁY LEŚNIAK

Termin wystawy: 16 grudnia 2023 – 29 lutego 2024

 

W ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego została otwarta wystawa  pt. „Od Adwentu do Zapustów” prezentująca  twórczość uznanej suskiej artystki ludowej – Bogumiły Leśniak. Wystawa stanowi twórczą interpretację zwyczajów i obrzędów okresu od adwentu do zapustów, w oparciu zarówno o własne doświadczenia artystki, jak i o źródła etnograficzne.  Można na niej zobaczyć m.in. tradycyjne ozdoby choinkowe, ptaszki, pająki, szopkę bożonarodzeniową, dzieła autorki związane z tematyka zapustów, rzeźby i płaskorzeźby oraz kapliczki ze świętymi.

 

Wystawa przygotowana została w ramach stypendium twórczego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

 

Bogumiła Leśniak (ur. 1962 r.) - suska artystka ludowa, która od 1995 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie rzeźby i malarstwa na szkle. Prace artystki  znajdują się m. in. w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Etnograficznym w Nowym Sączu, w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej oraz w wielu prywatnych kolekcjach. Prace Bogumiły Leśniak wielokrotnie brały udział w wystawach związanych ze sztuką ludową oraz zdobywały liczne nagrody w ogólnopolskich i regionalnych konkursach.  

 

Tylko w 2023 r. artystka zdobyła:

- w konkursie: Rodzina, Zakopiańskie Centrum Kultury, Czerwony Dwór, Zakopane, 2023 – II nagrodę w dziedzinie rzeźby,

- w konkursie: "Produkt Lokalny Podbabiogórza", Lokalna Grupa Działania Podbabiogórze, Sucha Beskidzka – I nagrodę w kategorii rzeźba,

- w konkursie: „Zachowaj tradycje – (nie)ginące zawody, umiejętności i obyczaje. Teraz drewno”, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Warszawa – II i III miejsce.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: