homeWydarzenia → Orszak Trzech Króli w Suchej Beskidzkiej

Orszak Trzech Króli w Suchej Beskidzkiej

„Niechaj prowadzi nas gwiazda” - pod takim hasłem, ulicami Suchej Beskidzkiej przeszedł 6 stycznia Orszak Trzech Króli.

 

Objawienie Pańskie należy do najstarszych uroczystości chrześcijańskich. Zostało ustanowione już w IV wieku i zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Trzej mędrcy ze wschodu, którym dopiero w VIII wieku nadano imiona Kacper, Melchior i Baltazar, wraz ze swymi orszakami wyruszają z różnych miejsc, by spotkać się przy żłóbku Dzieciątka Jezus i wspólnie złożyć mu hołd. Orszak Trzech Króli po raz pierwszy odbył się w Warszawie w 2009 r. Cztery lata później maszerowano już w ponad dziewięćdziesięciu miastach, a orszaki zgromadziły w sumie 250 tys. osób, mających na głowie symboliczne, papierowe korony. Z każdym rokiem dołączały kolejne miasta a Orszak obecnie stanowi największe  w Polsce uliczne jasełka.

 

W Suchej Beskidzkiej przejście Orszaku Trzech Króli odbyło się już po raz ósmy. To piękna miejska tradycja, dzięki której każdego roku mieszkańcy mają możliwość w rodzinny i radosny sposób uczcić ten świąteczny dzień.  Obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, uświetnioną muzyczną oprawą przez Chór „Jasień” oraz muzyków regionalnych „Ziemi Suskiej”. Po nabożeństwie mieszkańcy miasta przemaszerowali ulicami miasta na zamkowy dziedziniec. W barwnym korowodzie Trzem Mędrcom ze Wschodu towarzyszyły dzieci, młodzież i dorośli. Podobnie jak w minionych latach głowy uczestników orszaku były przyozdobione koronami, które wraz ze śpiewnikami przygotowali organizatorzy uroczystości - Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka oraz Centrum Kultury i Filmu.

 

Po dotarciu na zamkowy dziedziniec Trzej Królowie, którzy wędrowali na czele orszaku, weszli na krużganki, aby symbolicznie pozdrowić uczestników uroczystości. Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie, które zainicjowały i poprowadziły regionalne zespoły „Ziemia Suska” i „Mała Ziemia Suska” z towarzyszącą im kapelą, Chór „Jasień” oraz Miejska Orkiestra Dęta.

 

Po zakończeniu wspólnego kolędowania wiele osób zdecydowało się pozostać na terenie zespołu zamkowo-parkowego. Z zainteresowaniem zwiedziło prezentowaną w Galerii Sztuki – Zamek wystawę czasową „Tam, gdzie zdarzył się cud. Szopki Bożonarodzeniowe Józefa i Karola Lasików” przygotowana przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, w ramach której wystawione zostały również szopki tegorocznego etapu miejskiego  Konkursu pt. "Babiogórska  Szopka Regionalna”.

Źródło: https://sucha-beskidzka.pl/pl/639/9457/%E2%80%9Eniechaj-prowadzi-nas-gwiazda%E2%80%9D-ulicami-suchej-beskidzkiej-przeszedl-orszak-trzech-kroli.html
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: