homeZespó³ zamkowo-parkowy → PARK ZAMKOWY

PARK ZAMKOWY

Od strony po³udniowej do zamku przylega park, który tworzy integraln± czê¶æ z gór± Jasieñ. BMostek w parku zamkowymrak przekazów ¼ród³owych uniemo¿liwia odtworzenie jego wygl±du za czasów rodziny Suskich i Komorowskich. Oko³o 1708 roku Anna Wielopolska prowadz±c rozbudowê zamku wiele uwagi po¶wiêci³a tak¿e jego otoczeniu. To za jej czasów park zyska³ formê barokowego ogrodu w stylu francuskim z symetrycznie rozplanowanymi ¶cie¿kami. Znacz±ce zmiany w kompozycji parku zasz³y na pocz±tku XIX wieku, za czasów Teresy z Su³kowskich Wielopolskiej i jej syna Jana Kantego. Kana³, zamykaj±cy za³o¿enie parkowe od strony po³udniowej, rozszerzono do rozmiarów obecnego stawu, na którym przerzucono arkadowy mostek, wprowadzaj±c rozwi±zania typowe dla angielskich parków krajobrazowych.

 

Lilie wodne w parku zamkowymStaw zasilony zosta³ strumieniem, tworz±cym pêtlê w po³udniowej czê¶ci za³o¿enia. Park obsadzono wieloma gatunkami drzew, takimi jak platan klonolistny, dêby, lipy, klony, itp. W tym czasie, z parkiem zamkowym powi±zany zosta³ las na górze Jasieñ. Kolejni z w³a¶cicieli obiektu, Braniccy w 2. po³. XIX wieku, zmienili wygl±d parku adekwatnie do nowej mody. Nabra³ on cech ogrodów w stylu angielskim z licznymi ma³ymi mostkami. Styl ten nawi±zuje do naturalnych ogrodów krajobrazowych z dominuj±cymi warto¶ciami: swobod±, romantyzmem oraz naturalno¶ci±.  W ci±gu ostatniego dziesiêciolecia na terenie parku systematycznie prowadzone s± prace porz±dkowe i pielêgnacyjne.

 

Park zachowa³ dawny charakter, gdy¿ rozplanowanie alejek nosi cechy stylowe, obowi±zuj±ce w pierwszej po³owie XIX wieku, z typow± dla tego okresu zewnêtrzn± alejk± na obwodzie za³o¿enia, z któr± ³±czy siê przewa¿aj±ca czê¶æ drzewostanu. Zachowa³a siê równie¿ ¶rodkowa partia wielkich trawników, na których wyrasta samotnie kilka drzew o charakterze pomnikowym. Najatrakcyjniejsze z nich to platan klonolistny, jesion o pêdach zwisaj±cych i d±b czerwony. W ich s±siedztwie, zw³aszcza  w okresie lipca i czerwca, mo¿na podziwiaæ zachwycaj±ce swoim piêknem lilie z³otog³ów (Lilium martagon).

 

Na ³awkach w cieniu drzew chêtnie odpoczywaj± mieszkañcy miasta, a tak¿e odwiedzaj±cy zespó³ zamkowy tury¶ci.  Urok tego miejsca doceniaj± tak¿e nowo¿eñcy, którzy chêtnie fotografuj± siê w cieniu roz³o¿ystych drzew.

 

 

 

DOMEK OGRODNIKA

 

Zachodnie zamkniêcie parku stanowi wyd³u¿ony budynek tzw. „Domek Ogrodnika”, w którym mie¶ciDomek Ogrodnika Dzia³ etnograficzny muzeum siê ekspozycja etnograficzna. Budynek powsta³ po scaleniu dwóch odrêbnych obiektów (zamieszkiwanych niegdy¶ przez zamkowego ogrodnika) w latach 70. tych  XX. wieku. Zbiory, zgromadzone staraniem Towarzystwa Mi³o¶ników Ziemi Suskiej, pocz±tkowo by³y wystawione w przyziemiu zamku, natomiast w 1996 roku, w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia nadania praw miejskich Suchej, przeniesiono je w obecne miejsce, tworz±c Izbê Regionaln±. W 2010 roku wesz³y one w sk³ad Dzia³u Etnograficznego Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.  S± one cennym przyk³adem kultury materialnej i duchowej, obrazuj±cym  ¿ycie codziennie, tradycyjn± kulturê materialn± oraz duchow± mieszkañców tych ziem: Górali Babiogórskich i ¯ywieckich. Mo¿na tu obejrzeæ m.in.: zaaran¿owane wnêtrze chaty z prze³omu XIX i XX wieku, z komor± i izb± mieszkaln±, w których znalaz³y siê narzêdzia codziennego u¿ytku oraz sprzêty domowe, zrekonstruowany sza³as pasterski wraz z wyposa¿eniem, ku¼niê, warsztat tkacki, narzêdzia do obróbki drewna, a tak¿e przyk³ady wyrobów rêkodzie³a ludowego (m.in.: typowe dla okolic Suchej wyroby zabawkarskie) i sztuki ludowej. 

 

 

 

ORAN¯ERIA

 

Za czasów Branickich, a wiêc w 2. po³. XIX wieku, w parku zamkowym, prawdopodobnie na starszymOran¿eria pochodz±cym z XVIII wieku za³o¿eniu budynku, wybudowano now±, neogotyck± oran¿eriê. Przed budynkiem rozpo¶ciera³ siê ogród kwiatowy o uk³adzie parterowym, z geometrycznym rozplanowaniem ¶cie¿ek i basenem na jej osi. W oran¿erii Braniccy, jako zami³owani botanicy, hodowali ró¿ne gatunki ro¶lin egzotycznych  i cytrynat, które s³u¿ba zamkowa sprzedawa³a na Rynku Kleparskim w Krakowie. Oran¿eria jest jedynym z nielicznych przyk³adów neogotyku angielskiego na po³udniu Polski. Na pocz±tku XX wieku do oran¿erii dobudowana zosta³a szklarnia.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: