homeWydarzenia → Podsumowanie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2022

Podsumowanie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2022

Jarmarki Bożonarodzeniowe, jakie dziś znamy, są wynikiem przekształceń przez setki lat  targów organizowanych w okresie grudniowym. Historia pierwszych Jarmarków Bożonarodzeniowych sięga końca XIV wieku w Niemczech, a w Austrii końca XIII wieku. Według źródeł pisanych na terenie Niemiec pierwszy jarmark świąteczny miał miejsce w Monachium, a w tradycji austriackiej takie  jarmarki wywodzą się z Wiednia, kiedy to w 1294 roku na rynku pojawiły się świąteczne stoiska.

Z biegiem lat, gdy zainteresowanie Jarmarkami Bożonarodzeniowymi było coraz silniejsze, takie wydarzenia pojawiały się w kolejnych europejskich miastach, w tym w Polsce.  Jednak zanim świecące i barwnie ustrojone stoiska przybrały obecny kształt, tak naprawdę w średniowieczu była to forma wolnego handlu możliwa do zorganizowania dzięki przywilejom nadawanym przez króla. W okresie grudniowym rozkładano na straganach żywność (mięso, sery), by umożliwić ludziom zaopatrzenie się na nadciągający zimowy czas. Z czasem, na takich stoiskach zaczęli wystawiać swoje produkty również rzemieślnicy z zabawkami dla dzieci, twórcy koszy wiklinowych oraz cukiernicy. Dziś na świątecznych straganach mamy możliwość spróbowania tradycyjnej kuchni polskiej (oraz zagranicznej), można nabyć ręcznie robione pamiątki i ozdoby, grzane wino oraz wiele innych specjałów. Dawniej jarmarkom towarzyszyły występy artystyczne, dziś również wydarzenia te uzupełniane są występami, koncertami kolęd, jasełkami oraz konkursami.

W XVIII wieku Sucha (za czasów rodu Wielopolskich) otrzymała przywileje od króla polskiego, a następnie, po 1772 roku od cesarza austriackiego, dzięki którym można było w niej organizować jarmarki. Przywileje te zezwalały na organizowanie jarmarków, dzięki którym Sucha stała się znanym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym Podbeskidzia.

 

18-go grudnia 2022 roku na dziedzińcu Zamku Suskiego Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej po raz drugi zorganizowało Jarmark Bożonarodzeniowy. Podczas wydarzenia można było nabyć  m. in. ozdoby choinkowe i stroiki bożonarodzeniowe,  szopki, wytwory sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, produkty regionalne, miody oraz zabawki tradycyjne. Nie zabrakło także smakowitych ciast oraz świątecznych ciasteczek i pierników. Była możliwość zakupienia żywej choinki. Czynny był gorący bufet ze świątecznym grzańcem m. in. z lokalnej winnicy. Święty Mikołaj wraz ze Zbójnikami spod Babiej Góry rozdawali słodkie upominki dla dzieci oraz witali wszystkich odwiedzających jarmark. Ponadto podczas wydarzenia można było usłyszeć na żywo kolędy górskie w wykonaniu kapeli regionalnej  "Susko Muzyka" i  Zespołu Regionalnego „Ziemia Suska” oraz kolędy i pastorałki w wykonaniu Justyny Tokarz oraz Roberta Pająka z Rodziną i Przyjaciółmi. Rozstrzygnięto konkurs szopek pt. „Babiogórska Szopka Regionalna” – etap miejski (szopki biorące udział w konkursie będzie można oglądać w Muzeum Miejskim do 6-go stycznia 2023 roku), a także uroczyście otworzono wystawę czasową szopek Bożonarodzeniowych pt. „Tam, gdzie zdarzył się cud. Szopki Bożonarodzeniowe Józefa i Karola Lasików”. Odwiedzili nas także najmłodsi kolędnicy z Gwiazdą i Szopką!

 

W tym roku Jarmark liczył w sumie 50  stoisk. W tym twórców ludowych, rękodzielników, wystawców prywatnych, firm i instytucji.

 

Partnerami Jarmarku Bożonarodzeniowego byli: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Firma Wielobranżowa SUŻYW Sp. z o.o., Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sucha, Bractwo Zbójników spod Babiej Góry, Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera w Suchej Beskidzkiej, Zakład Komunalny w Suchej Beskidzkiej, Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej.

 

Tekst i zdjęcia MMSB.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: