homeWydarzenia → POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY

POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej oraz Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają na wystawę „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt. 

Stany Zjednoczone, tygiel kultur i tradycji krajów pochodzenia ich obywateli, są szczególnym partnerem Polski, zwłaszcza pod względem kulturalnym. W wielu obszarach i na różnych poziomach, wzajemna współpraca polsko-amerykańska jest naturalną ścieżką rozwoju dla obu krajów. USA to kraj z największą Polonią na świecie, stanowiącą ponad 3% całej ludności Stanów Zjednoczonych.

Konsul Generalny USA w Krakowie Dr Patrick T. Slowinski, pomysłodawca wystawy, podkreśla: “Podczas trzech głównych fal emigracji do USA polscy emigranci przywieźli ze sobą żarliwą etykę pracy, nacisk na wartości demokratyczne i miłość do miejsca urodzenia. Chociaż dzisiejsza Polonia jest dobrze zasymilowana i zintegrowana z kulturą amerykańską , zachowuje jednocześnie silne poczucie więzi i dumy z Polski. Tą miłością nasycona jest ich twórczość i wkład w budowę  społeczeństwa amerykańskiego”.

Wystawa ukazuje  wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Wystawa zbudowana wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń – jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, w istotny sposób wzbogacając ich kulturę, ekonomię czy naukę.

Wystawa „POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”, poświęconą Amerykanom polskiego pochodzenia przybliża nie tylko świat Polonii amerykańskiej ale pokazuje jak ważne są korzenie i tożsamość kulturowa, i jak można z tego czerpać wzbogacając siebie oraz  kraj w którym się  żyje.  Na przestrzeni wieków również mieszkańcy Suchej Beskidzkiej i okolic emigrowali do Stanów Zjednoczonych. Emigrowali  z różnych powodów: rodzinnych, ekonomicznych czy politycznych. Wśród tych osób był m. in.  Billy Wilder, wybitny reżyser filmowy, scenarzysta i producent, sześciokrotny laureat Oscara.  W tym roku przypada właśnie 115 rocznica jego  urodzin.

Wystawa „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” zlokalizowana jest na dziedzińcu  Suskiego Zamku zwanego „Małym Wawelem”, który jest perłą  architektury renesansowej w Beskidach.   Wystawę można oglądać do 28 października 2021, tym samym wpisuje się ona w celebrowany  w Stanach Zjednoczonych od 40 lat w październiku   Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Wpisuje się również w 115 rocznicę urodzin Billy Wildera.

Wydarzenia Towarzyszące:

- Wystawa fotograficzna Pawła Adamka: Chasydyzm

(16.09 – 30.09.2021 Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera w Suchej Beskidzkiej)

- Projekcja filmu pt. POLANSKI, HOROWITZ. HOMETOWN

(16.09.2021 godz. 19:00, Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera w Suchej Beskidzkiej)

Organizatorzy: Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Instytut Kultury Willa Decjusza

Partnerzy: Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera, Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: