home → Pozostałe zabytki

KARCZMA RZYM

Karczma stoi na Rynku już od 2 poł. XVIII wieku. Została wzniesiona za przyzwoleniem Wielopolskich,Karczma Rzym którzy wystarali się u króla polskiego o przywileje do odbywania się w Suchej 12 jarmarków w ciągu roku.

Karczma jest budowlą drewnianą, zrębową, pokrytą czterospadowym dachem, z charakterystyczną kalenicą oraz arkadowymi podcieniami od strony elewacji frontowej. Jej historia owiana jest legendą. W tej najsłynniejszej z polskich karczm toczyła się akcja mickiewiczowskiej ballady pt. "Pani Twardowska", o czym świadczy godło karczmy, tj. "koń malowany na płótnie", który wita gości wchodzących do budynku. W suskiej karczmie oprócz kupców, Mistrza Twardowskiego i podstępnego Mefistofelesa, gościli również beskidzcy zbójnicy na czele z babiogórskim harnasiem Józefem Baczyńskim. Karczma od początku istnienia pełniła rolę miejsca o szczególnej symbolice. Właśnie tu handlujący pieczętowali udane transakcje kupna i sprzedaży.

Wnętrze karczmy cechuje się wystrojem regionalnym, nawiązującym do ludowej tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Można tu skosztować specjałów regionalnej kuchni m.in.: w postaci stryszawskiego żurku oraz diablika i mikstury szatańskiej. Karczma "Rzym" stanowi jeden z ginących przykładów architektury drewnianej, nawiązującej bezpośrednio do tradycji budownictwa ludowego regionu Podbeskidzia. Nie bez powodu stała się jednym z ważniejszych punktów wytyczonego w 2002 roku Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce W 2005 roku obok Karczmy stanęła fontanna, ufundowana przez samorząd miasta z okazji 600-lecia lokacji Suchej (1405 -2005).

 

ZABYTKI W CENTRUM MIASTA

 

Dużą wartość historyczną ma samo centrum miasta, skupione wokół Rynku i jego najbliższej okolicy, będące doskonałym przykładem małomiasteczkowej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Szczególnie charakterystyczne są dwa budynki z czerwonej cegły, pochodzące z pierwszej dekady minionego stulecia – dawny Magistrat (obecnie siedziba Prokuratury) oraz gmach Sądu (pełniący do dziś pierwotną funkcję).

Interesującym przykładem architektury kolejowej jest budynek suskiego dworca PKP, wzniesiony w stylu charakteryzującym cały szereg stacji kolejowych, powstających w dobie galicyjskiej na linii kolei transwersalnej pod koniec XIX wieku. W Suchej można napotkać także kilka ciekawych przykładów starego budownictwa drewnianego. Na uwagę zasługują m.in. trzy oryginalne "dworki oficjalistów zamkowych", nawiązujące architektonicznie do modnego pod koniec XIX wieku stylu "szwajcarskiego" w architekturze oraz murowana siedziba Nadleśnictwa "Sucha" przy ul. Zamkowej.

 

Wszystkie zabytki znajdują się na Miejskim Szlaku Historycznym Miasta.




lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
ul. Zamkowa 1
34-200 Sucha Beskidzka

tel. + 48 33 874 26 05
fax: + 48 33 874 26 05
Zobacz nas na: