homeCiekawostki → Ppłk. Tadeusz Semik

Ppłk. Tadeusz Semik

45 lat temu, 27 listopada 1978 roku, odszedł pochodzący z Suchej ppłk. Tadeusz Semik, podpułkownik Wojska Polskiego, dowódca 151. kompanii fortecznej „Węgierska Górka”.

 

J. A. Rogowski pisał: „Dowódca brygady płk J. Gładyk postawił, kpt. T. Semikowi zadanie zorganizowania obrony rubieży rzeki Soły pod Węgierską Górką. Kampania w sile 69 ludzi obsadziła cztery schrony bojowe i w dniach 1 - 3 września 1939 roku toczyła bardzo ciężkie walki z pierwszorzutowymi pododdziałami 7 hitlerowskiej dywizji piechoty, przyczyniając się do znacznego opóźnienia marszu kolumn niemieckich na południowe skrzydło Armii "Kraków". Po 16 godzinach obrony 3 września 1939 roku, ranny kpt. Semik dostał się do niewoli niemieckiej, w której przebywał do 29 stycznia 1945 roku.”

 

W liście Wincentyny Semik (małżonki T. Semika) do J. A. Rogowskiego można przeczytać: „  (…) Jako przedwojenny długoletni oficer liniowy pozostawał w ciągłych konfliktach z Zastępcą Dowódcy, ds. polityczno-wychowawczych. W tym czasie wielu oficerów przedwojennych, pełniących również służbę wojskową, zostało aresztowanych i osądzonych. W tej sytuacji mąż mój będąc w 90% inwalidą wojennym z okresu II wojny światowej - wykorzystał to i odszedł z wojska na inwalidzką rentę wojenną. (…) Był słabego zdrowia. Oprócz uszkodzenia słuchu powstałego w wyniku działań wojennych - chorował na hemofilie, która ujawniła się na skutek warunków panujących w obozach jenieckich. W związku z tym miał przeprowadzonych w niewoli kilka transfuzji krwi, której dawcami byli jeńcy - lotnicy polscy. Po wojnie, co roku przez kilka miesięcy przebywał na leczeniu w szpitalach. Według zaleceń lekarzy, wskazane było przeniesienie się ze Śląska do zdrowszego regionu, a takim były jego rodzinne strony (Sucha). Mąż był człowiekiem głęboko wierzącym. Kościoły w Gliwicach mają mu dużo do zawdzięczenia, gdyż bezpośrednio po wojnie będąc w 1945 roku dowódcą Komendantury miasta Gliwice, ratował je przed dewastacją i szabrem…”

 

Źródło:

Fot.: Nagrobek Tadeusza i Wincenty Semików na cmentarzu parafialnym w Suchej Beskidzkiej,  http://mogily.pl/suchabeskidzka/semiktadeusz_128534 (dostęp 25.11.2023);

Tekst: Ziemia Suska 6/2022, str. 7.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: