homeZespó³ zamkowo-parkowy → RENESANSOWY ZAMEK

RENESANSOWY ZAMEK

Renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej, popularnie nazywany Ma³ym Wawelem to jeden z najpiêkniejszych obiektów architektury renesansowej w Ma³opolsce Zachodniej. Dzisiaj to centrum kultury, sztuki i nauki dla ca³ego regionu. W swojej prawie sze¶ciowiekowej historii by³ w³asno¶ci± piêciu rodzin szlacheckich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich, a obecnie, po uregulowaniu stanu prawnego – Gminy Sucha Beskidzka.

Najstarsz± czê¶æ zamku, widoczn± w skrzydle po³udniowo-wschodnim wzniós³ w l. 1554-155Zamek w Suchej Beskidzkiej od strony dziedziñca8 Kasper Castiglione – Suski, z³otnik krakowski o pochodzeniu w³oskim, nie wykluczone, ¿e w miejscu starszego za³o¿enia dworskiego. By³ to niewielki, kamienny dwór obronny, przypominaj±cy dawne fortalicium szlacheckie. Kolejny z w³a¶cicieli Piotr Komorowski, w l. 1608-1630 dokona³ jego rozbudowy w okaza³± rezydencjê magnack± w stylu renesansowym, wzorowan± na zamku królewskim w Krakowie. Zamek zosta³ wówczas otoczony murem parawanowym, zamykaj±cym dziedziniec od strony wschodniej. Kolejne zmiany w bryle i we wnêtrzach obiektu wprowadzili na prze³omie XVII i XVIII wieku Wielopolscy, m.in. ksiê¿na Anna z Lubomirskich Wielopolska w 1708 roku. Za jej przyczyn± nad skrzyd³em po³udniowo-wschodnim zosta³y dobudowane dwie wie¿e o namiotowych dachach, a wnêtrza przekomponowane na styl barokowy.

 

Zamek sta³ siê pa³acem. Wielopolscy rozbudowali równie¿ nieistniej±ce ju¿ dzisiaj zaplecze gospodarcze zamku od strony zachodniej. Równie¿ w barokowej konwencji zosta³ przebudowany ogród zamkowy, którego relikty s± czytelne do dzisiaj w postaci symetrycznie rozplanowanych ¶cie¿ek. Za³o¿enie ogrodowe otoczono kamiennym murem. W l. 90. tych XIX wieku, za przyczyn± Branickich nast±pi³y kolejne zmiany w architekturze i wnêtrzach obiektu. Zosta³ m.in. wyburzony mur parawanowy otaczaj±cy zamek od strony wschodniej. W ten sposób ods³oniêta zosta³a galeria arkadowa wraz z kru¿gankami pierwszego piêtra. Obok swojej niekwestionowanej warto¶ci architektonicznej, zamek sta³ siê wówczas jedn± z najwiêkszych skarbnic wiedzy i twórczo¶ci pi¶mienniczej na ziemiach polskich. Znalaz³a tutaj swoj± siedzibê wspania³a biblioteka, z niezwykle cennymi dla kultury polskiej zbiorami ksi±g, rêkopisów, malarstwa, rze¼by i innych narodowych pami±tek. W 1905 roku zamek uleg³ po¿arowi. Jego odbudowê, zakoñczon± w 1910 roku, nadzorowa³ wybitny polski architekt Tadeusz Stryjeñski. W czasie I wojny ¶wiatowej w zamku funkcjonowa³ szpital Polskiego Czerwonego Krzy¿a. Po wybuchu II wojny ¶wiatowej, gdy ostatni prywatny w³a¶ciciel Juliusz Tarnowski wraz z rodzin± uda³ siê na emigracjê, rezydencjê zajêli Niemcy, a pó¼niej wojska radzieckie. Sama budowla (w przeciwieñstwie do jej wnêtrz), nie ucierpia³a zbytnio w czasie wojennej po¿ogi, jednak wyposa¿enie oraz bezcenne zbiory biblioteczno-muzealne uleg³y rozproszeniu, rabunkom i dewastacji. Tylko czê¶æ z nich zdo³ano uratowaæ i w³±czyæ w sk³ad ksiêgozbiorów ró¿nych bibliotek na terenie Polski. Po wojnie, do 1969 roku w zamku dzia³alno¶æ prowadzi³o Liceum Ogólnokszta³c±ce wraz z internatem. W dniu 12 czerwca 1975 roku zamek zosta³ przejêty przez Pañstwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, w celu przystosowania go do dzia³alno¶ci muzealnej.

 

Niestety, pomimo wielkich nak³adów finansowych, remont zosta³ przerwany ju¿ w 1984 rokZamek w Suchej Beskidzkiej wie¿a zegarowau, a s³abo zabezpieczone i w ¿aden sposób nieu¿ytkowane budynki zaczê³y popadaæ w ruinê. Gmina Sucha Beskidzka nie mog±c zaakceptowaæ faktu, ¿e ten cenny dla polskiej kultury zabytek nie jest udostêpniony spo³eczeñstwu, przejê³a go od Skarbu Pañstwa w 1996 roku, dok³adaj±c wszelkich starañ, aby odzyska³ dawn± ¶wietno¶æ. Niestety nie rozwi±zana systemowo w Polsce kwestia reprywatyzacji spowodowa³a, ¿e pomimo wielkiej ilo¶ci si³ i ¶rodków w³o¿onych przez suski samorz±d celem zachowania zamku dla spo³eczno¶ci lokalnej i turystów, realizacja tego zamiaru stanê³a w ostatnich latach pod znakiem zapytania wskutek roszczeñ spadkobierców ostatnich prywatnych w³a¶cicieli obiektu.

 

Dziêki determinacji burmistrza miasta Stanis³awa Lichosyta i rady miejskiej, ci±gn±ca siê wiele lat sprawa s±dowa zosta³a ostatecznie zakoñczona w kwietniu 2016 roku wykupem zespo³u zamkowo-parkowego przez gminê od by³ych spadkobierców rodziny Tarnowskich. Ju¿ pod koniec maja tego samego roku, burmistrz miasta z³o¿y³ wniosek wraz z dokumentacj± aplikacyjn± do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ma³opolskiego o dofinansowanie koniecznych prac renowacyjnych, który otrzyma³ dofinansowanie w wysoko¶ci ok. 6,5 mln z³otych. Gmina jako pe³noprawny w³a¶ciciel przeznaczy³a ze ¶rodków w³asnych ponad 4 mln z³otych. W l. 2017 – 2018 za ³±czn± kwotê ponad 10,5 mln z³otych przeprowadzona zosta³a gruntowna renowacja wszystkich zewnêtrznych elementów zamku. Zakres prac obejmowa³ ca³kowit± wymianê pokrycia dachowego z rynnami i elementami blacharskimi, wykonanie izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej ¶cian zewnêtrznych, wymianê ca³ej stolarki okiennej i drzwi zewnêtrznych oraz wykonanie nowych tynków. Odrestaurowane zosta³y równie¿ elementy kamienne i posadzki kru¿ganków. Rekonstrukcji poddano zewnêtrzne ok³adziny architektoniczne z detalami w postaci sgraffita i iluzorycznych okien, którym przywrócono historyczny kszta³t. Zrekonstruowano tak¿e kominy i instalacjê odgromow±. Prace budowlane obejmowa³y równie¿ modernizacjê kanalizacji deszczowej i wodno-kanalizacyjnej, uporz±dkowanie oraz utwardzenie dziedziñca z wykonaniem nawierzchni kamiennej oraz restauracjê arkadowych mostków w parku zamkowym. Zamek zosta³ równie¿ piêknie o¶wietlony. Wykonana iluminacja noc± wspaniale eksponuje jego bry³ê tworz±c niezwyk³y nastrój.

W zamku swoj± siedzibê maj±: Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej wraz z Punktem Informacji Turystycznej dzia³aj±cym w ramach Ma³opolskiego Systemu Informacji Turystycznej, Wy¿sza Szko³a Turystyki i Ekologii, Towarzystwo Mi³o¶ników Ziemi Suskiej, £ucznicze Towarzystwo Sportowe „Zamek Suski” oraz hotel i restauracja „Kasper Suski”.

 

Zamek jako niezwykle piêkna i kulturotwórcza przestrzeñ jest miejscem licznych imprez okoliczno¶ciowych, sympozjów, konferencji naukowych oraz koncertów. Mo¿na z ca³± odpowiedzialno¶ci± stwierdziæ, ¿e nigdy w swojej historii nie prezentowa³ siê lepiej ni¿ obecnie.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: