homeCiekawostki → Rocznica śmierci hr. Aleksandra Branickiego

Rocznica śmierci hr. Aleksandra Branickiego

Dnia 20 października 1877 roku zmarł w Nicei Aleksander Branicki.  Był właścicielem suskiego zamku oraz założycielem słynnej biblioteki, która znajdowała się wewnątrz zamkowych murów.

Hrabia Branicki był jednym z pierwszych kolekcjonerów zabytków egipskich w Polsce, finansował działalność naukowych placówek, wydawnictw i wypraw badawczych, w których niejednokrotnie osobiście brał udział. W latach 1863-1864 odbył w towarzystwie swojego brata Konstantego oraz prof. Antoniego Wagi podróż do Turcji, Egiptu, Syrii i Ziemi Świętej, zimą 1866/1867 r. odwiedził Algierię, a w latach 1872-1873 ponownie Egipt i Nubię. Wynikiem tych eskapad były, m.in. bogate zbiory archeologiczne, które trafiły na Zamek w Suchej.

Prezentowana fotografia przedstawia wnętrze dawnej biblioteki zamkowej, a dokładniej komnatę znajdującą się w części parterowej zamku w wieży południowo-zachodniej, gdzie mieściły się niegdyś cenne zbiory archeologiczne, w tym przedmioty kultu starożytnych Egipcjan i ich symbole religijne takie jak: statuetki, posążki, figurki ludzkie i zwierzęce z kamienia, drewna i brązu. W suskiej kolekcji znajdował się również ilustrowany zwój „ Księgi Umarłych” wykonany na papirusie.

Fot.1. Leonardo Gasser, Portret Aleksandra Branickiego, 1874, Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie.

Fot.2. Narodowe Archiwum Cyfrowe.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: