homeCiekawostki → Rocznica uzyskania praw wyborczych przez Polki

Rocznica uzyskania praw wyborczych przez Polki

Dok³adnie 106 lat temu, 28 listopada 1918 roku, wszed³ w ¿ycie dekret wydany przez Tymczasowego Naczelnika Pañstwa – Józefa Pi³sudskiego, na podstawie którego kobiety po raz pierwszy w naszym kraju uzyska³y prawa wyborcze.   

 

Dekret o ordynacji wyborczej mówi³, miêdzy innymi, ¿e wyborc± Sejmu jest ka¿dy obywatel (cyt. „bez ró¿nicy p³ci”), który do dnia og³oszenia wyborów ukoñczy³ 21. rok ¿ycia oraz wybierani do Sejmu s± wszyscy obywatele i obywatelki pañstwa posiadaj±cy czynne prawo wyborcze.

 

Jako jedne z pierwszych na ¶wiecie, Polki otrzyma³y bierne i czynne prawo wyborcze. Dopiero po nas te prawa otrzyma³y równie¿ Amerykanki, Francuzki, W³oszki czy kobiety z innych krajów. Do urn wyborczych po raz pierwszy Polki przyst±pi³y 26 stycznia 1919 roku, gdy odbywa³y siê pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego w pozaborowej Polsce. Zosta³y wybrane wówczas pierwsze parlamentarzystki zasiadaj±ce w ³awach poselskich. By³y to: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubiñska, Irena Kosmowska, Maria Moczyd³owska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa. Zasiada³y w komisjach: konstytucyjnej, o¶wiatowej, opieki spo³ecznej, zajmuj±c siê sprawami zaniedbywanymi przez mê¿czyzn. Uda³o im siê zmieniæ przepisy prawa cywilnego zwi±zane z prawami kobiet, ochron± kobiet i m³odocianych, zwalczaniem handlu kobietami i dzieæmi. Wyda³y nowoczesn± na tamte czasy ustawê o opiece spo³ecznej, a projekt ustawy o sprzeda¿y i wyrobie spirytusu i napojów alkoholowych sta³ siê wzorem dla wielu pañstw europejskich. W sumie w ca³ym dwudziestoleciu miêdzywojennym by³o oko³o 50 parlamentarzystek.

 

O niektórych z nich mo¿na przeczytaæ w artykule z czasopisma znajduj±cego siê w zbiorach archiwalnych Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, prezentowanego poni¿ej. 

 

Fot. Strona z czasopisma „Rekord ¦wiat Kobiecy: czasopismo po¶wiêcone modzie i sprawom kobiecym”, R.5, 1925, nr 5, str. 101, Zbiory MMSB.

 

Z tre¶ci± ca³ego czasopisma zapoznaæ siê mo¿na na stronie internetowej Federacji Bibliotek Cyfrowych. Wersja elektroniczna czasopisma dostêpna jest na stronie internetowej, link poni¿ej: https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=818640

 

¬ród³o: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, www.prezydent.pl/aktualnosci/polityka-historyczna/100-rocznica-odzyskania-niepodleglosci-rp/aktualnosci/podwojnie-wolne-100-lat-praw-wyborczych-kobiet-,8274.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: