homeCiekawostki → Rzeźba Polonez

Rzeźba Polonez

W 2023 roku na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości (UNESCO) został wpisany Polonez – tradycyjny taniec polski.

W zbiorach Muzeum Miejskiego znajduje się gipsowa rzeźba pt. "Polonez" autorstwa Romana Brańki. Rzeźba jest pełnoplastyczna, dwupostaciowa przeznaczona do oglądania z przodu. Postaci ukazane zostały w trakcie wykonywania poloneza - reprezentacyjnego tańca narodowego (dawniej zwanego tańcem dworskim), który wywodzi się z tańca ludowego. Znany był on również jako taniec chodzony, chmielowy, pieszy, łażony,  powolny, okrągły.

Postaci ujęte zostały w strojach z epoki - właściwych dla baroku. Jednakże mogą być to również uczestnicy balu (w trakcie balów karnawałowych arystokracja rozbiorowa przywdziewała stroje historyczne). Choć począwszy od XIX wieku, zaczął kształtować się tzw. mundur obywatelski, czyli standardowy strój, w którym obowiązkowo mieli występować ziemianie podczas wszystkich okazji oficjalnych (w Księstwie Warszawskim mundur nawiązywał do tradycyjnego stroju polskiego).

Kobieta została przedstawiona w ubiorze z francuska, w tzw. polonesce z bocznymi skrzydłami i ogonem, natomiast mężczyzna w stroju polskim (żupan, hajdawery, buty szlacheckie, kontusz, czapka).

 

Roman Brańka - ur. 11 sierpnia 1911 r. w Wadowicach. Wstąpił do ASP po ukończeniu 7 klas szkoły powszechnej jako student nadzwyczajny, najpierw do ogólnej (1931-32), a następnie (1932-34) do głównej szkoły prof. Ksawerego Dunikowskiego. Pobierał nauki m.in. u Dunikowskiego, Władysława Jarockiego, Kazimierza Sichulskiego.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: