Wielkanocne śniadanie
W niedzielny poranek Zmartwychwstania Pańskiego będziemy gromadzić się z rodzinami przy wielkanocnym śniadaniu. Nie zabraknie składania sobie życzeń, czy dzielenia się święconką.
Jakimi potrawami będziemy się mogli wówczas raczyć? Zapewne w każdym domu, w zależności od regionu, wielkanocny stół będzie się od siebie różnił, niemniej jednak jest kilka tradycyjnych dań, które kojarzą nam się z ze Świętami Wielkanocnymi.
Podczas śniadania spożywać będziemy poświęcone dzień wcześniej pokarmy, które według tradycji miały określoną symbolikę:
- Chleb — to symbol Ciała Chrystusa,
- Jajka — symbol odradzającego się życia,
- Mięso — symbol dostatku,
- Sól — symbol oczyszczenia i prawdy,
- Baranek — symbol pokory, łagodności i zmartwychwstałego Jezusa,
- Chrzan — symbol siły fizycznej,
- Ciasto — symbol umiejętności i doskonałości,
- Pieprz — symbol zwycięstwa życia nad śmiercią.
Jedną z charakterystycznych wielkanocnych potraw jest gęsty, biały żur, podawany z jajami i białą kiełbasą. Popularny jest także żur kujawski gotowany na żytnim zakwasie. Na naszym terenie popularne są chrzanówki, czyli zupy przygotowane na bazie świeżo utartego chrzanu, z kawałkami wędlin i mięs. Tradycyjnie zagęszcza się je mąką i kwaśną śmietaną oraz doprawia się czosnkiem i koprem. Zupę podaje się z chlebem. Inną wersją zupy z chrzanem jest pochodząca z Podhala sodra (zwana też chrzonicą, krzonowiną czy święceliną). Natomiast Podlaskim specjałem jest czerwony barszcz z kiszonych buraków, a także tradycyjna zalewajka z dodatkiem grzybów.
W tym czasie na stołach pojawiają się także różnego rodzaju mięsa i galarety. A wśród wielkanocnych wypieków królować będą lukrowane baby, mazurki, pascha, kołacze i serniki.
Fot. Kartka pocztowa, zbiory MMSB.