homeArchiwum wystaw → WYSTAWA - ALASKA - PIĘKNO DZIKIEJ NATURY

WYSTAWA - ALASKA - PIĘKNO DZIKIEJ NATURY

Termin wystawy: Kwiecień - Maj 2011

 

Wystawa fotograficzna autorstwa Sebastiana Bielaka. Od 11 kwietnia do 20 maja 2011 roku w muzeum można oglądać wystawę fotografii, której tematem przewodnim jest fauna i flora Alaski. Wystawa składa się z 40 zdjęć na których autor idealnie uchwycił piękno oraz magię "kraju" łosi i niedźwiedzi grizzly. Zostały one wykonane w 2009 roku w trakcie jego stażu naukowego na terenie przyrodniczych obszarów chronionych, tj. w parkach Kenai, Koyukuk oraz Nowitna.  

Alaska - jedno z ostatnich miejsc na świecie,gdzie dzika przyroda jest wciąż w swej pełnej, niczym nie zniszczonej okazałości. Alaska odkryta została w 1741 roku przez duńskiego żeglarza Vitusa Beringa będącego wsłużbie cara Rosji. Był to wówczas ląd, gdzie żyli tylko Eskimosi i Indianie zaadoptowani do tego wyjątkowego i trudnego do przetrwania środowiska. W roku1867 rząd Stanów Zjednoczonych odkupił Alaskę od Rosji.

Stan ten graniczy od wschodu z Kanadą,a od zachodu przez Cieśninę Beringa z Rosją. Alaska to 1/5 powierzchni wszystkich innych stanów w USA.  Dominują tu góry i wyżyny, a najwyższym szczytem jest Mount McKinley (6194 m n.p.m.), będący jednocześnie najwyższym punktem Ameryki Północnej.

Alaska to również liczne stożki wulkaniczne. W głębi lądu krajobraz stanowi tajga i tundra, natomiast w zasięgu oddziaływania Prądu Alaskańskiego iglaste lasy deszczowe strefy umiarkowanej. W środkowej części stanu znajduje się płaskowyż rozcięty dolinami rzek. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się niziny, liczne półwyspy i przybrzeżne wyspy. Na Alasce jest tylko kilka głównych dróg, a znaczna większość miejsc dostępnych jest jedynie z powietrza. Stanowi to główny powód przyjazdów wolnych duchów i włóczęgów, amatorów dziewiczej przyrody i dzikiej fauny, poszukiwaczy przygód i alpinistów.

Sebastian Bielak: doktor nauk technicznych, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej, z wykształcenia inżynier, z zamiłowania przyrodnik, fotografik-amator, publicysta i popularyzator nauki. Autor ponad 100 publikacji z dziedziny inżynierii i ochrony środowiska, ochrony przyrody oraz ekologii.  WYSTAWA - ALASKA - PIĘKNO DZIKIEJ NATURY  - 1

  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: