homeArchiwum wystaw → WYSTAWA - DIALOGI, KORESPONDENCJE - MALARSKA RZECZYWISTOŚĆ WOJCIECHA WEISSA I ANERI

WYSTAWA - DIALOGI, KORESPONDENCJE - MALARSKA RZECZYWISTOŚĆ WOJCIECHA WEISSA I ANERI

Termin wystawy: Marzec 2010 - Luty 2012

 

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej i Fundacja Muzeum im. Wojciecha Weissa w Krakowie zapraszają na otwarcie wystawy pt. "Dialogi, korespondencje - malarska rzeczywistość Wojciecha Weissa i Aneri", które odbędzie się 14 marca o godz. 16.00 w sali rycerskiej suskiego zamku. Wystawę honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt.

Malarski, artystyczny dialog, którego efektem są prace stworzone przez Wojciecha Weisa i jego żonę Aneri (Irenę) ukazuje twórczość mistrza i uczennicy, których życiowe drogi połączyły się poprzez wspólną fascynację malarstwem oraz wzajemne uczucie. Na ekspozycji rozmieszczonej w module komnat przylegających do sali rycerskiej, zaprezentowanych zostało ok. 100 prac wykonanych w różnych technikach. Dzieła Weissa stanowią przekrojowe spojrzenie na twórczość artysty. To niezwykle dojrzałe kompozycje portretowe, malowane jeszcze podczas studiów w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i zadziwiające swym realizmem rysunki akademickie. Okres młodopolski w twórczości Weissa reprezentuje symboliczna kompozycja "Taniec fauna z dziewczyną", lata późniejsze, to pełne wdzięku portrety żony, sławne akty, pejzaże z kalwaryjskiego sadu, monumentalna kompozycja Ecce Homo oraz rzeźby nawiązujące do klasycznych wzorów. Dzieła Aneri  charakteryzują się artystyczną niezależnością od stylu mistrza. To głównie portrety, martwe natury i bukiety kwiatów oraz porywające swą oryginalnością pejzaże z francuskiej Riwiery.

To już drugie spotkanie w suskim zamku z twórczością tych wybitnych artystów. Pierwsza wystawa malarstwa, mozaik i pamiątek miała miejsce w latach 2001-2007 w Galerii Sztuki-Zamek, ciesząc się dużym powodzeniem wśród publiczności. Obecna wystawa jest efektem bardzo dobrej współpracy naszych instytucji. Kuratorami wystawy są: wnuczka artystów Renata Weiss (Muzeum Fundacja im. W. Weissa w Krakowie) i Rafał Lenart (Specjalista ds. Wystaw w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej), który wykonał także aranżację plastyczną ekspozycji. Wystawie towarzyszy katalog, którego sponsorem jest Firma Pacyga Państwa Haliny i Krzysztofa Pacygów z Kukowa oraz prezentowany na wystawie film o twórczości artysty.

Muzeum serdecznie zaprasza szkoły średnie do wzięcia udziału w lekcjach muzealnych, których tematem będzie sztuka okresu Młodej Polski.   WYSTAWA - DIALOGI, KORESPONDENCJE - MALARSKA RZECZYWISTOŚĆ WOJCIECHA WEISSA I ANERI  - 1
  WYSTAWA - DIALOGI, KORESPONDENCJE - MALARSKA RZECZYWISTOŚĆ WOJCIECHA WEISSA I ANERI  - 2
  WYSTAWA - DIALOGI, KORESPONDENCJE - MALARSKA RZECZYWISTOŚĆ WOJCIECHA WEISSA I ANERI  - 3
  WYSTAWA - DIALOGI, KORESPONDENCJE - MALARSKA RZECZYWISTOŚĆ WOJCIECHA WEISSA I ANERI  - 4
  WYSTAWA - DIALOGI, KORESPONDENCJE - MALARSKA RZECZYWISTOŚĆ WOJCIECHA WEISSA I ANERI  - 5
  WYSTAWA - DIALOGI, KORESPONDENCJE - MALARSKA RZECZYWISTOŚĆ WOJCIECHA WEISSA I ANERI  - 6

  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: