homeArchiwum wystaw → WYSTAWA - KUKRI. LEGENDARNA BROŃ NEPALSKICH GURKHÓW

WYSTAWA - KUKRI. LEGENDARNA BROŃ NEPALSKICH GURKHÓW

Termin Październik 2016 - Październik 2017

 

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej udostępniło dla zwiedzających interesującą wystawę legendarnej broni nepalskich Gurkhów - kukri. Pochodzi ona z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich Witolda Szczygła. Prezentuje ona ciekawy zbiór ok. 50 kompletów noży. Kukri, które jest bronią każdego Gurkhi, jest symbolem Nepalu (kukri umieszczone jest na nepalskiej fladze, wszystkie odznaki regimentów Gurkhów składają się zawsze z 2 skrzyżowanych kukri). Nepal to  mały himalajski kraj leżący na tzw. Dachu Świata  na wysokości 2400-4300 m n.p.m. Kraj ten zamieszkują Gurkhali stanowiący grupę plemion nepalskich. Nazwa europejska określająca ogólnie ludność nepalską to Gurkhowie. Wywodzi się ona z nazwy miejscowości Gorkha, osady, w której brytyjscy werbownicy od lat prowadzą zaciąg do armii jej królewskiej mości. Bitność, odwaga i poczucie honoru u tego ludu  niezwykle imponowały brytyjskim oficerom. Dało to początek w 1815 r. pierwszym próbom zwerbowania nepalskich wojowników pod sztandar i koronę brytyjską.   

 
Tradycja wykuwania kukri sięga IV wieku – za pierwsze podanie wzmiankujące o niej, uchodzą opisy kawalerii Aleksandra Wielkiego, która to posługiwała się ogromnymi i zakrzywionymi nożami zwanymi Machaira – bronią starożytnych Macedończyków. Przez wieki z macedońskich machaira wykształciły się 2 rodzaje całkowicie od siebie różnej broni, są to turecko-bałkańskie jatagany oraz nepalskie kukri. Długość ostrza noży Gurkhów ma zwykle około 30 cm. Nóż ten służy dosłownie „do wszystkiego" co szczególnie jest widoczne  na prowincji.


Kukri jest rozpoznawalną i sprzedawaną bronią na całym świecie. Ludzie, który trafiając do Nepalu często przywiążą sobie na pamiątkę kukri. Można nic innego nie przywozić, ale kukri jest obowiązkowe. Obecnie stare, prawdziwe kukri są trudno dostępne, natomiast sklepy wielu krajów są zalane kukri „turystycznymi", wykonanymi ze stali nierdzewnej, czasami z napisami np. "Pamiątka z Nepalu".



  WYSTAWA - KUKRI. LEGENDARNA BROŃ NEPALSKICH GURKHÓW  - 1
  WYSTAWA - KUKRI. LEGENDARNA BROŃ NEPALSKICH GURKHÓW  - 2
  WYSTAWA - KUKRI. LEGENDARNA BROŃ NEPALSKICH GURKHÓW  - 3
  WYSTAWA - KUKRI. LEGENDARNA BROŃ NEPALSKICH GURKHÓW  - 4
  WYSTAWA - KUKRI. LEGENDARNA BROŃ NEPALSKICH GURKHÓW  - 5

  lekcje muzealne         dla przewodników

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: