homeWydarzenia → Wystawa Plenerowa "Adam Loret. Służba - Ofiara - Dziedzictwo"

Wystawa Plenerowa "Adam Loret. Służba - Ofiara - Dziedzictwo"

Nadleśnictwo Sucha oraz Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zapraszają na wystawę plenerową pt. „Adam Loret. Służba – Ofiara – Dziedzictwo” zorganizowaną w ramach Konferencji naukowej poświęconej 100. rocznicy powstania Lasów Państwowych „Tu się wszystko zaczęło”.

Ekspozycji  usytuowana jest na dziedzińcu Suskiego Zamku.

Adam Loret - twórca nowoczesnej organizacji polskiego leśnictwa. Pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych. Po ukończeniu studiów (Wyższej Szkoły Lasowej we Lwowie i Akademii Leśnej w Tharand  - Saksonia) rozpoczął pracę w lasach należących do rodziny Branickich w Suchej obejmując  stanowisko technika leśnego i kierownika urządzania lasu. W  1914 r., po śmierci Władysława Branickiego, Adam Loret  otrzymał  posadę  zarządcy suskich lasów. W listopadzie 1920 r. objął stanowisko w Zarządzie Okręgowym Dóbr Państwowych w Warszawie. W 1925 r. stanowisko dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, a w 1934 r. został pierwszym w historii Lasów Państwowych dyrektorem naczelnym. Więziony przez NKWD, zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach prawdopodobnie na terenie Białorusi, jest wymieniany jako ofiara Zbrodni Katyńskiej.

Organizatorem projektu w ramach, którego przygotowana została wystawa jest Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, a realizatorem Instytut Łukasiewicza.

Film o Adamie Lorecie: https://www.youtube.com/watch?v=4yIbN5YVsjM
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: