homeCiekawostki → XVII Międzynarodowy Dzień Archiwów

XVII Międzynarodowy Dzień Archiwów

Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Archiwów, z tej okazji chcemy Państwu przybliżyć sylwetkę kustosza zbiorów rodziny Branickich i Tarnowskich w Zamku Suskim w latach 1922-1931.

Jan Kossek (1888-1957) urodzony w Krakowie adwokat, doktor praw i historii sztuki. Był emisariuszem Józefa Piłsudskiego na dalekim wchodzie. Po I Wojnie Światowej został wyznaczony na zarządcę Wadowic. Działała również w szeregach ZWZ Armii Krajowej. Swoimi działaniami przyczynił się do włączenia zbiorów suskiego archiwum do spisu archiwów polskich, który został przeprowadzony i opublikowany przez „Naukę Polską”.

W czerwcu 1925 roku, a dokładnie w dniach 28-30, odbył się Pierwszy Zjazd Bibliofilów Polskich w Krakowie. Zjazd otwarto inauguracyjnym zebraniem w Lectorium Biblioteki Jagiellońskiej, po zebraniu zwiedzano Bibliotekę Jagiellońską. Program obejmował również zwiedzanie Muzeum Narodowego i Muzeum Przemysłowego, w trakcie którego przedstawiano licznie referaty. Drugiego dnia uczestnicy zjazdu wybrali się na wycieczkę do Suchej w celu zwiedzania zasłużonej, już cieszącej się sławą biblioteki znajdującej się na Suskim Zamku. Uczestników Zjazdu oprowadzał ówczesny bibliotekarz Jan Kossek - „ (…) po przepełnionych nielada skarbami salach bibliotecznych, charakteryzując również bogate zbiory księgozbioru i jego dzieje (...)”.

Źródło: Pierwszy Zjazd Bibliofilów 28-30 czerwca 1925. Sprawozdanie, Towarzystwo Miłośników Książki, Kraków MCMXXVI.
  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: