homeCiekawostki → Zdzisław Gruber Pejzaż Beskidzki

Zdzisław Gruber Pejzaż Beskidzki

Zdzisław Gruber

 

Urodził się w Suchej 21 lipca 1911 roku, zmarł 9 maja 2006 roku. Był ekonomistą i prawnikiem, z zamiłowania akwarelistą i pejzażystą beskidzkim. Jego talent malarski odkrył Wojciech Jach profesor w wadowickim Gimnazjum im. Wadowity, do którego uczęszczał.

 

Pasja malarska towarzyszyła mu od najmłodszych lat. Tworzył głównie akwarele, ale również w technice olejnej uprawiając malarstwo plenerowe oraz rysunek. Określany mianem pejzażysty beskidzkiego. Wiele prac poświęcił również Suchej Beskidzkiej. Oprócz pejzaży są to realistyczne przedstawienia suskich kościołów, kaplicy na górze Jasień oraz całej sfery zabytków tworzących dziedzictwo kulturowe miasta i regionu. Z równą pasją tworzył martwe natury i portrety. Jego malarstwo cechuje zwarta kompozycja oraz ogromna wrażliwość na kolor i światło, widoczna zwłaszcza w akwarelach. Wiele prac Zdzisława Grubera znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą a ,,Kościół w Suchej” (olej na płótnie), za który artysta w dowód uznania otrzymał dyplom oraz podziękowanie z Kurii Papieskiej, zdobi aktualnie zbiory watykańskie w Rzymie.

 

Prace Zdzisława Grubera były prezentowane przez Galerię Arts”92 w Suchej Beskidzkiej w 1992 roku oraz przez Galerię Sztuki-Zamek w 2000 r.

 

Był on wieloletnim Dyrektorem Banku Spółdzielczego oraz działaczem społecznym. Należy do grona prekursorów oraz założycieli suskiego oddziału PTTK Ziemi Babiogórskiej im. prof. Walerego Goetla, był przewodnikiem beskidzkim oraz członkiem i działaczem Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. Kilka z jego obrazów znajduje się dzisiaj w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej.  Zdzisław Gruber Pejzaż Beskidzki  - 1

  lekcje muzealne         dla przewodników

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: