homeAktualności → SZOPKI I OZDOBY BOŻONARODZENIOWE (wystawa czasowa)

SZOPKI I OZDOBY BOŻONARODZENIOWE (wystawa czasowa)

W polskiej tradycji Święta Bożego Narodzenia  zajmują miejsce szczególne, to czas niezwykły z różnorodnością  obrzędów i zwyczajów, bogatą symbolikę oraz niepowtarzalny nastrojem. Do 28 lutego 2022 r. w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej czynna  będzie wystawa czasowa pt. „Szopki i Ozdoby Bożonarodzeniowe”, która prezentuje zarówno szopki, jak i tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe związane z dziedzictwem kulturowym  mieszkańców Suchej Beskidzkiej i Podabiogórza.

 

Rodowód szopki wiąże się z początkiem chrześcijaństwa, a rozwój i upowszechnienie  niewątpliwie związany jest  z osobą św. Franciszka z Asyżu i jego pierwszą szopką  zbudowaną  w wiosce Greccio koło miasta Rieti w  1223  roku. Szopka w Małopolsce występuje w dwóch odmianach: z nieruchomymi figurami tzw. „betlejemka” oraz z kukiełkami. Na terenie Podbabiogórza nie tylko wciąż żywa jest tradycja  chodzenie z szopką po kolędzie, ale nadal szopki wytwarzane są przez twórców ludowych i rękodzielników. Na wystawie prezentowane są zarówno szopki przygotowane  na konkurs pt.  „Babiogórska Szopka Regionalna. Etap Miejski”, jak i prace laureatów poprzednich edycji etapu powiatowego Konkursu. Prezentowana kolekcja wzbogacona została również o szopki wykonane na potrzeby wystawy przez  twórców ludowych i nieprofesjonalnych mieszkających na terenie powiatu suskiego lub związanych z  Suchą Beskidzką i Podbabiogórzem.

Wystawa prezentuje również tradycyjne ozdoby choinkowe, w tym  dawne bombki oraz  ptaszki choinkowe. Ptaszki choinkowe stanowią unikatową formę twórczości  ludowej związaną z susko – stryszawsko – żywieckim ośrodkiem tradycyjnego zabawkarstwa drewnianego. Na wystawie nie mogło również zabraknąć poprzedniczki choinki – podłaźnika (podłaźniczki), ozdobionej m. in. świtami,  czyli tradycyjnymi ozdobami z opłatka.

ZAPRASZAMY!  SZOPKI I OZDOBY BOŻONARODZENIOWE (wystawa czasowa)  - 1


  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: