homeWydarzenia → BABIOGÓRSKA SZOPKA REGIONALNA

BABIOGÓRSKA SZOPKA REGIONALNA

Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera w Suchej Beskidzkiej oraz Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej  zapraszają do udziału w Miejskim Konkursie BABIOGÓRSKA SZOPKA REGIONALNA.

 

Rodowód szopki związany jest z  jasełkami, choć niekiedy te dwie formy traktowane są jak synonimy. Zarówno szopka, jak i jasełka to rodzaj przedstawień teatralnych. Szopka w Małopolsce występuje w dwóch odmianach: z nieruchomymi figurami tzw. „betlejemka” oraz z kukiełkami. Szopki w tym szopki kukiełkowe znane były również pod Babią Góra, wykonywane były z drewna, a kukiełki ubierano w stroje ze szmat i papieru. Również  pod Babia Górą i na Ziemi Suskiej kolędowano i kolęduje się nadal z szopką.  

Szopki w Konkursie oceniane będą w trzech kategoriach:

- szopka rodzinna (obejmuje szopki wykonane wspólnie przez członków jednej rodziny);

- szopka dziecięca (obejmuje szopki wykonane samodzielnie przez dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci ze szkół podstawowych);

- szopka młodzieżowa (obejmuje szopki wykonane samodzielnie przez młodzież szkół średnich).

Szopki należy dostarczyć  do Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej (ul. Zamkowa 1, Sucha Beskidzka) do dnia 16.12.2021 r.

Wszystkie Szopki wezmą udział w wystawie pt. "Szopki i Ozdoby Bożonarodzeniowe" organizowanej przez Muzeum Miejskie Suchej beskidzkiej,   a nagrodzone przez jury będą reprezentować miasto   w etapie powiatowym Konkursu.

 

Wszelkie dodatkowe informacje udzielane są telefonicznie pod numerem: tel. + 48 33 874 26 05

 

 
lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
ul. Zamkowa 1
34-200 Sucha Beskidzka

tel. + 48 33 874 26 05
fax: + 48 33 874 26 05
Zobacz nas na: