
Biblioteka Branickich w Zamku Suskim
Z okazji obchodzonego dzi¶ (8 maja) Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przypominamy o Bibliotece Branickich, która mie¶ci³a siê w parterowych pomieszczeniach Zamku Suskiego.
Jej za³o¿ycielem by³ jeden z w³a¶cicieli zamku – Aleksander Branicki wraz z ¿on± Ann± z Ho³yñskich, którzy od oko³o 1866 roku skupowali ró¿ne pomniejsze kolekcje muzealne oraz ksiêgozbiory i umieszczali je w zamku. Nastêpnie ideê biblioteki kontynuowa³ ich syn – W³adys³aw, a pó¼niej ich wnuczka Anna Branicka z mê¿em hrabi± Juliuszem Tarnowskim.
We wszystkich woluminach znajduj±cych siê w bibliotece Branickich umieszczony by³ ekslibris przedstawiaj±cy herb Branickich (Korczak) z ³aciñsk± sentencj± „Pro fide et patria” (Dla wiary i ojczyzny).
Szacuje siê, i¿ biblioteka sk³ada³a siê z oko³o 30 tysiêcy druków, archiwaliów i rêkopisów, 10 tysiêcy innych dokumentów, 16 tysiêcy rycin i rysunków, 550 tomów rêkopisów, 22 inkunabu³ów oraz 2000 numizmatów.
Biblioteka zosta³a rozgrabiona podczas II wojny ¶wiatowej. Cenne woluminy, zabytkowe przedmioty, rze¼by i obrazy zosta³y skonfiskowane przez Niemców, znaczna czê¶æ kolekcji uleg³a tak¿e zniszczeniu, a pozosta³a czê¶æ, która przetrwa³a, obecnie jest przechowywana w bibliotekach i muzeach na terenie ca³ej Polski (w Warszawie, Krakowie i Wroc³awiu).
Fot. Cyfrowe Muzeum Narodowe.