homeCiekawostki → Cieplarka laboratoryjna

Cieplarka laboratoryjna

Cieplarka laboratoryjna (inkubator) do hodowli bakterii jest to urz±dzenie,  za pomoc± którego mo¿liwe jest utrzymanie sta³ej temperatury. Takie cieplarki wykorzystywano do przeprowadzania procesów inkubacji w laboratoriach klinicznych, przemys³owych, technologicznych. Dziêki zapewnieniu stabilnego ¶rodowiska mo¿liwe by³o przeprowadzanie procesów, takich jak hodowle komórkowe i hodowle tkankowe. Obecnie w laboratoriach badawczych i klinicznych u¿ywa siê nowoczesnych cieplarek.

Mikroprocesorowy system kontroli temperatury w cieplarkach pozwala precyzyjnie utrzymywaæ poziom temperatury w komorze cieplarki niezale¿nie od warunków zewnêtrznych. Cieplarka laboratoryjna mo¿e byæ wyposa¿ona w podwójne drzwi, co umo¿liwia podgl±danie próbki we wnêtrzu inkubatora bez zaburzania temperatury panuj±cej wewn±trz. W przypadku, gdy urz±dzenie posiada drzwi podwójne, wewnêtrzne drzwi s± wykonane z bezpiecznego szk³a hartowanego, co umo¿liwi kontrolê wzrokow± procesów zachodz±cych we wnêtrzu cieplarki bez straty ciep³a oraz bez zaburzania procesów inkubacji.

Inkubatory u¿ywane w celach laboratoryjnych po raz pierwszy wykorzystano w II po³owie XX wieku. Wówczas lekarze uzmys³owili sobie mo¿liwo¶æ wykorzystania inkubatorów do identyfikacji patogenów z p³ynów ustrojowych pacjentów, poprzez umieszczenie szalki Petriego z próbk± na stojaku wewn±trz inkubatora i nastêpnie ogrzanie próbki do temperatury cia³a (ok. 37°C). W kolejnym etapie dostarczano niezbêdn± do wzrostu komórek ilo¶æ atmosferycznego CO2 lub N2, pobudzaj±c mikroorganizm do namna¿ania siê. Pozwala³o to na ³atwiejsz± i dok³adniejsz± identyfikacjê patogenu.

W XIX wieku naukowcy rozpoczêli poszukiwania idealnego ¶rodowiska in vitro, w którym mo¿liwe by³oby przechowywanie zasobów kultur komórkowych. Pierwszy inkubator CO2 powsta³ z prostego dzbanka zawieraj±cego zapalon± ¶wiecê. Kultury komórkowe umieszczane by³y pod pokrywk± s³oika obok zapalonej ¶wiecy, zanim s³oik przenoszono do suchego, nagrzanego pieca. Tak± konstrukcjê mo¿na uznaæ za pioniera inkubatora CO2 z „p³aszczem powietrznym”. Pod koniec lat sze¶ædziesi±tych XX wieku zaprojektowano pierwsze komercyjne inkubatory CO2.

 

To ostatnie tygodnie, kiedy mog± Pañstwo ogl±daæ wystawê o szpitalu suskim. Zapraszamy. 

Fot. MMSB.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: