homeCiekawostki → Cmentarz w Suchej Beskidzkiej

Cmentarz w Suchej Beskidzkiej

W najbli¿szych dniach bêdziemy prze¿ywaæ Dzieñ Wszystkich ¦wiêtych oraz Zaduszki. W zwi±zku z tym przyjrzyjmy siê bli¿ej cmentarzowi w Suchej Beskidzkiej. Pocz±tkowo mieszkañcy chowani byli na cmentarzu przyko¶cielnym. Takie miejsce znajdowa³o siê zaraz przy niewielkim ko¶ció³ku ufundowanym przez Piotra Komorowskiego (znanym dzi¶ jako stary ko¶ció³). Mogi³y zmar³ych wtenczas by³y skromne, a miejsca pochówków oznaczano krzy¿em. Na prze³omie XVIII i XIX wieku zaczêto masowo likwidowaæ cmentarze przyko¶cielne przez w³adze austriackie, ponadto w XIX wieku rozpoczê³a siê budowa nowego ko¶cio³a w Suchej Beskidzkiej. W rezultacie, w 1836 roku, powsta³ nowy cmentarz, znajduj±cy siê powy¿ej ko¶cio³a, na terenach plebañskich.

 

Przechadzaj±c siê cmentarnymi alejkami, mo¿emy zobaczyæ jak historia ³±czy siê z obecnymi czasami. W¶ród wspó³cze¶nie wygl±daj±cych nagrobków, pojawiaj± siê postumenty o dawnej stylistyce. Przyk³adowo, na g³ównej osi cmentarza, od 1865 roku, znajduje siê neogotycki krzy¿ osadzony na toskañskiej kolumnie, który upamiêtnia Jubileusz Papie¿a Piusa IX. Krzy¿ zosta³ ufundowany przez parafian oraz ks. Franciszka Pniewko-Ciesielskiego.

 

Zabytkowe nagrobki czêsto zdobi± krzy¿e pochodz±ce z suskich hut. Warto zwróciæ uwagê na grobowiec rodziny Gawlików z 1899 roku, z figur± Niepokalanego Poczêcia NMP. Uwagê przyci±ga równie¿ neogotycki nagrobek Drapellów. A z 1865 roku pochodzi najstarszy zachowany nagrobek na suskim cmentarzu, nale¿±cy do ks. Józefa Dzielskiego.

 

W¶ród mieszkañców pochowani s± tak¿e suscy legioni¶ci, zmarli w szpitalach polowych, a tak¿e osoby zas³u¿one dla miasta. Zosta³y tutaj równie¿ wydzielone i zamkniête dwa cmentarze wojskowe. W drugiej dekadzie XX wieku, za spraw± wymiany terenów darowanych przez hrabinê Annê Tarnowsk±, cmentarz zosta³ rozbudowany. Kontynuuj±c spacer po cmentarzu, napotkamy neogotyck± kaplicê, wykonan± z czerwonej ceg³y. Pochodzi ona z 1910 roku, zosta³a ufundowana przez mieszkankê Suchej – Wiktoriê Ko¶midrow±, a zaprojektowa³ j± Józef R±czka – dyrektora szko³y. Teren cmentarny zamyka dom pogrzebowy wraz z kaplic±.

 

Natomiast na po³udniowym stoku Magurki w Suchej Beskidzkiej znajduje siê, powsta³y w 1847 roku, cmentarz choleryczny. Pochowane s± tam ofiary cholery, która nawiedzi³a miasto w latach 1847-1852. Pierwszy krzy¿ postawiono w tym miejscu w latach 60. XIX wieku. Teren cmentarza przez wiele lat  wyznacza³y jedynie wynios³e modrzewie, pó¼niej drewniany, skromny krzy¿. W roku 2019 Towarzystwo Mi³o¶ników Ziemi Suskiej zrewitalizowa³o to miejsce. Cmentarz zosta³ otoczony ogrodzeniem wykonanym z kamienia i drewna oraz otoczony alejkami. Po¶rodku, na kamiennym postumencie stan±³  metalowy krzy¿. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej ustawi³o tablicê z informacj± na temat tego miejsca.

 

Fot. MMSB.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: