homeWydarzenia → FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY

FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY

Uroczyste otwarcie Wystawy „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”  odbyło się  16 września br. na dziedzińcu Suskiego Zamku, a swoją obecnością wydarzenie uświetniła  Konsul ds. Prasy i Kultury w Konsulacie Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie  Dolores Prin. Patronat honorowy nad wystawą objął Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt.

Uroczystość  rozpoczęła się w Sali Rycerskie Suskiego  Zamku. Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt witając Panią Konsul Dolores Prin przypomniał, że kontakty Suchej Beskidzkiej z dyplomacją amerykańską mają wieloletnią historię. W czerwcu 2011 roku gościł w naszym mieście ówczesny Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych Allen Greenberg, a okazją ku temu było odsłonięcie na płycie rynku, tablicy upamiętniającej Billy’ego Wildera w 105 rocznicę jego urodzin.

W tej części uroczystości  na scenie wystąpił Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspare Castiglione a  rodzimy folklor zaprezentowały:  Dziecięcy Zespól Regionalny Mała Ziemia Suska oraz kapela Suscy Muzykanci (w skład której wchodzą muzycy z kapeli Mała Ziemia Suska i Skoblicka). Suscy artyści wzbudzili  zachwyt publiczności, w tym wśród  gości z Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Po części artystycznej uczestnicy spotkania udali się na dziedziniec zamkowy. Konsul ds. Prasy i Kultury Dolores Prin zwracając się do zebranych podkreśliła, że ilość potomków polskich emigrantów, którzy wnieśli wkład w każdą dziedzinę amerykańskiego życia jest ogromna. To naukowcy (np. fizyk, noblista Frank Wilczek), przedsiębiorcy (m.in.  prezes YouTube Susan Wójcicki posiada polskie obywatelstwo), artyści i sportowcy. Przemierzając Stany Zjednoczone odwiedzić można szereg miejscowości noszących nazwę polskich miast – Kraków, Warszawa, a nawet Częstochowa. Do słów Pani Konsul w wykładzie okolicznościowym nawiązał prof.  dr hab. Tadeusz Paleczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W trakcie uroczystości Miejska Orkiestra Dęta wykonała hymny państwowe  Stanów Zjednoczonych Ameryki i Rzeczypospolitej Polskiej.  Po tym podniosłym momencie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, którego dokonali Konsul ds. Prasy i Kultury Dolores Prin i Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt.

 

Wystawa „POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”, poświęconą Polakom i Amerykanom polskiego pochodzenia przybliża nie tylko świat Polonii amerykańskiej ale pokazuje jak ważne są korzenie i tożsamość kulturowa, i jak można z tego czerpać wzbogacając siebie oraz  kraj w którym się  żyje.  Na przestrzeni wieków również mieszkańcy Suchej Beskidzkiej i okolic emigrowali do Stanów Zjednoczonych. Emigrowali  z różnych powodów: rodzinnych, ekonomicznych czy politycznych. Wśród tych osób był m. in.  Billy Wilder, wybitny reżyser filmowy, scenarzysta i producent, sześciokrotny laureat Oscara.  W tym roku przypada właśnie 115 rocznica jego  urodzin.

W trakcie wizyty w Suchej Beskidzkiej Pani ds. Prasy i Kultury Dolores Prin zwiedziła także Centrum Kultury i Filmu, którego patronem jest Billy Wilder oraz Bibliotekę Suską im. dra Michała Żmigrodzkiego.

 

Wystawa „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy” zlokalizowana jest na dziedzińcu  suskiego zamku zwanego „Małym Wawelem”, który jest perłą  architektury renesansowej w Beskidach.   Wystawę można oglądać do 28 października 2021, tym samym wpisuje się ona w celebrowany  w Stanach Zjednoczonych od 40 lat w październiku   Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Wpisuje się również w 115 rocznicę urodzin Billy Wildera.

Organizatorzy: Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Instytut Kultury Willa Decjusza

 

Partnerzy: Centrum Kultury i Filmu im. Billy'ego Wildera, Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego

 

Fot. Adam Wróbel i Urząd Miasta Sucha Beskidzka.  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 1
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 2
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 3
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 4
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 5
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 6
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 7
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 8
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 9
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 10
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 11
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 12
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 13
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 14
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 15
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 16
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 17
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 18
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 19
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 20
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 21
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 22
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 23
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 24
  FOTORELACJA Z OTWARCIE WYSTAWY: POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY  - 25

  lekcje muzealne         dla przewodników

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: