homeCiekawostki → Katarzynki

Katarzynki

W przededniu Dnia ¦wiêtej Katarzyny Aleksandryjskiej (25-go listopada), przypominamy o staropolskim zwyczaju ludowym zwanym Katarzynki.

Wypadaj± one w nocy z 24 na 25 listopada w wigiliê ¶w. Katarzyny Aleksandryjskiej. W ten katarzynkowy wieczór to w³a¶nie kawalerowie praktykowali ró¿ne wró¿by i poddawali siê licznym przes±dom. Zabawy i wró¿by w ten szczególny wieczór nawi±zywa³y do tych przeprowadzanych w czasie Andrzejek, a dok³adnie w wigiliê ¶w. Andrzeja, podczas której wró¿y³y panny na wydaniu. Kawalerowie m. in. przelewali wosk przez klucz, trzymali kartki z imionami kobiet pod poduszkami, wró¿yli z kubków – losowali ukryte przedmioty pod kubeczkami, które mia³y symbolizowaæ ich przysz³y los oraz recytowali wiersze do ¦wiêtej Katarzyny (nale¿y równie¿ wspomnieæ, ¿e sposoby wró¿enie by³y  zró¿nicowane regionalnie i niekiedy specyficzne jedynie dla danej kultury lokalnej).

 

Pozostaj±c w tematyce Katarzynek prezentujemy Pañstwu feretron "¦w. Barbara i ¶w. Katarzyna Aleksandryjska" wykonany w drewnie polichromowanym. Autor dzie³a pozostaje nieznany. Wizerunek  ¦wiêtej Katarzyny wykonano nasyconymi barwami i ujêto w ornamentaln± ramê. Kobiecie towarzysz±  atrybuty m.in. miecz, ga³±zka palmowa, korona na skroni oraz ko³o, którym kobieta by³a torturowana.

 

Fot. 1. Zbiory MMSB.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: