homeCiekawostki → OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ ETNOGRAFII, ETNOLOGII I ANTROPOLOGII KULTUROWEJ

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ ETNOGRAFII, ETNOLOGII I ANTROPOLOGII KULTUROWEJ

9 lutego  1895 r.  we Lwowie powołane zostało  Towarzystwa Ludoznawcze, choć projekt utworzenia Towarzystwa pojawił się już w 1891 r. podczas Zjazdu Polskich Lekarzy i Przyrodników w Krakowie za sprawą Seweryna Udzieli. W tym samym roku wydano pierwszy tom czasopisma  „Lud”, które do dzisiaj jest organem prasowym Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Komitetu Nauk Etnologicznych PAN. Powstawanie Towarzystwa wiązało się z rozwojem na przełomie XIX i XX wieku  zainteresowań i  badań na ziemiach polskich nad kulturą ludową oraz  folklorem. W 1947 r. Towarzystwo zmieniło nazwę na Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.

PTL to jedno z najstarszych towarzystw naukowych o profilu etnograficznym i antropologicznym, które działa do dnia dzisiejszego. Do podstawowych celów i zadań Towarzystwa należy prowadzenie badań etnologicznych  oraz dokumentowanie i popularyzowanie  wiedzę o historycznych i współczesnych kulturach świata, w tym o formach kultur ludowych, nieelitarnych i popularnych.  Uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w dn. 26 października 2019 roku ustanowiono, że 9 lutego będzie Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Wielu członków  PTL w XX i XXI w. (m. in. Seweryn Udziela, Roman Reinfuss, Anna Kutrzeba-Pojnarowa, Urszula Janicka – Krzywda) prowadziło badania naukowe na terenie Suchej Beskidzkiej i Powiatu Suskiego.

Enologia i antropologia kulturowa to  dyscypliny naukowe wchodzące w skład nauki o człowieku i jego kulturze, a zakresem badań tych dyscyplin najogólniej ujmując jest  człowiek postrzegany jako istota kulturowa.




    lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: