homeCiekawostki → SUCHA BESKIDZKA MIAŁA SWOJEGO REPREZENTANTA W ZIMOWYCH IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH

SUCHA BESKIDZKA MIAŁA SWOJEGO REPREZENTANTA W ZIMOWYCH IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH

Umownie uznaje się, że początkiem profesjonalnego uprawiania zimowego sportu na ziemiach polskich jest data 1869 r., kiedy we Lwowie powstało Lwowskie Towarzystwo Łyżwiarskie. Narciarstwo w wymiarze sportowym rozwinęło się na ziemiach polskich przede wszystkim  pod wpływem turystyki, a szczególną rolę w rozwoju jazdy na „ski" (bo tak ówcześnie nazywano jazdę na nartach) odegrało Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. W 1909 r. powstała pierwsza sekcja saneczkarska przy klubie sportowym Makabi w Krynicy, a Krynicę Zdrój uznaje się za kolebkę polskiego saneczkarstwa.

Początki  sportów zimowych w Suchej Beskidzkiej związane są  z działalnością Gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół", a pierwsze wzmianki pochodzą z 1910 r. (źródła Karpackiego Towarzystwa Narciarskiego). Rozwój przypada jednak na lata trzydzieste XX w., w których to uprawiane są skoki narciarskie, narciarstwo biegowe i zjazdowe. W 1937 r. w Suchej zorganizowany został bieg o „sprawność" Polskiego Związku Narciarskiego, a w  1939 r. na mistrzostwach F.I.S. w Zakopanem czołowe miejsce zajął w zjeździe Józef Hamburger, w tym samy roku Marian Jasiński na zawodach w skokach narciarskich  zorganizowanych w Makowie zdobył drugie miejsce za Mistrzem Polski  A. Krzeptowskim. Narciarstwo osiąga szczególny rozwój i staje  się bardziej popularne w Suchej Beskidzkiej po II wojnie światowej w ramach działań sekcji narciarskiej  Klubu Sportowego Babia Góra.  M. in. wychowankiem Klubu jest skoczek narciarski  Andrzej Sztolf, który reprezentował Polskę w 1964 r. na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Insbrucku,  zajmując 26 miejsce na skoczni dużej.

Trwają XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, na których zdobyliśmy jak dotąd  brązowy medal w skokach narciarskich na skoczni normalnej. W historii 24 startów w zimowych igrzyskach olimpijskich polscy zawodnicy zdobyli łącznie 23 medale, w tym w skokach narciarskich aż 10 medali. Polscy sportowcy w Pekinie startują  w:  biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim – tor długi, short tracku, biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, snowboardzie oraz saneczkarstwie.

 

Źródło: Archiwum Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej, https://www.skokipolska.pl/andrzej-sztolf, Polski Komitet Olimpijski https://olimpijski.pl ; Andrzej Wągiel, Klub Sportowy Babia Góra Sucha Beskidzka w latach 1921-1970. Wspomnienia i refleksje. Sucha Beskidzka 2001. Grzegorz Wysmołek, MKS Babia Góra Sucha Beskidzka 1918 – 2018. Sucha Beskidzka 2018. 




    lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: