homeCiekawostki → Tradycyjne potrawy wielkanocne w Polsce

Tradycyjne potrawy wielkanocne w Polsce

¦wiêta Wielkanocne oprócz wymiaru duchowego, kultywowania tradycji i spêdzania czasu z rodzin±, mog± mieæ jeszcze jeden aspekt. Mianowice, jest to czas, gdy koñczy siê Wielki Post, tym samym na sto³ach pojawi± siê charakterystyczne potrawy zwi±zane ze ¦wiêtami Wielkiej Nocy.

Mog³oby siê wydawaæ, i¿ ka¿dy polski stó³ bêdzie w tym czasie wygl±daæ tak samo. Jednak w zale¿no¶ci od regionu, w którym zago¶cimy, odnajdziemy pewne ró¿nice, chocia¿by w nazewnictwie potraw.

Jedn± z charakterystycznych wielkanocnych potraw jest gêsty, bia³y ¿ur, niekiedy podawany z jajami i bia³± kie³bas±. Popularny jest ¿ur kujawski gotowany na ¿ytnim zakwasie. Dzi¶ serwowany jest zwykle z dodatkiem jajka, bia³ej kie³basy albo ziemniaków. W Ma³opolsce popularne s± chrzanówki, czyli zupy przygotowane na bazie ¶wie¿o utartego chrzanu, z kawa³kami wêdlin i miês. Tradycyjnie, zagêszcza siê to danie m±k± i kwa¶n± ¶mietan± oraz doprawia siê czosnkiem i koprem. Zupê podaje siê oczywi¶cie z chlebem. Inn± wersj± zupy z chrzanem jest tzw. sodra, pochodz±ca z Podhala (zwana te¿ chrzonic±, krzonowin± czy ¶wiêcelin±). Natomiast Podlaskim specja³em jest czerwony barszcz z kiszonych buraków, a tak¿e tradycyjna zalewajka z dodatkiem grzybów.

W tym czasie na sto³ach pojawiaj± siê tak¿e ró¿nego rodzaju miêsa i galarety. Kaszubsk±, charakterystyczn± potraw± jest tzw. zylc, czyli galaretka z wieprzowych nó¿ek i w³oszczyzny. Popularna jest tam tak¿e gotowana szynka oraz pra¿nica, czyli jajecznica z dodatkiem boczku czy te¿ wêdzonych ryb. Podobne galarety znane s± tak¿e na terenach Wielkopolski, lecz ju¿ pod nazw± „studzienina”, która niekiedy pokrapiana jest octem. Na wielkopolskim stole mo¿na spotkaæ równie¿ cielêcinê z czosnkiem oraz inne miêsiwa.

Mówi±c o potrawach wielkanocnych, nie mo¿na nie wspomnieæ o ciastach. W¶ród wypieków króluj± lukrowane baby wielkanocne, mazurki, pascha, ko³acze i serniki. Na Pomorzu i Kujawach, baba dro¿d¿owa nazywana jest kujawiokiem. Podlasie szczyci siê pasch± wielkanocn± robion± na bazie twarogu i bakalii, która przypomina w smaku sernik. Istnieje wiele rodzajów paschy. Mo¿na dodaæ do niej rodzynki, orzechy w³oskie, kandyzowane owoce, czekoladê. Drugim znanym podlaskim wypiekiem jest sêkacz, czyli biszkoptowe ciasto z widocznymi warstwami w przekroju. ¦l±sk obfituje w buchty, czyli nadziewane lub nie, s³odkie, dro¿d¿owe bu³eczki. Wypieka siê tam równie¿ babkê majonezow± z m±ki ziemniaczanej i dodatkiem majonezu oraz ko³acze z serem lub makiem, a tak¿e strucle.

¦l±skim, tradycyjnym wypiekiem jest tak¿e ¶wiêcelnik, czyli ciasto dro¿d¿owe z kawa³kami wêdzonych wêdlin.

 

Fot. Kamionkowa forma do wypiekania bab wielkanocnych, Zbiory MMSB.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: