homeWydarzenia → WĘGIERSCY OCHOTNICY W LEGIONACH POLSKICH!

WĘGIERSCY OCHOTNICY W LEGIONACH POLSKICH!

W listopadzie 1914 roku do Suchej Beskidzkiej przybyli ochotnicy z Węgier by służyć w Legionach. W Suchej Beskidzkiej  przeszli szkolenie bojowe a na dziedzińcu Suskiego Zamku złożyli przysięgę.

W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Węgrzy Polakom” prezentującego „udział Węgrów w tworzeniu Legionów Polskich, a także w walkach toczonych przez nasze oddziały w latach 1914-1916, ze szczególnym uwzględnieniem akcji werbunkowej w Budapeszcie oraz udziału Węgrów w walkach na terenie Karpat zimą 1915 roku”.  Poniżej zamieszczamy  również fragmenty publikacji opisujące udział ochotników węgierskich  w Legionach.

 

Link do Filmu: https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/wegrzy-polakom,309573

Reżyseria

Reżyserami filmu „Węgrzy Polakom” są Tomasz Kamiński i Marian Curzydło.

Scenariusz

Autorami scenariusza filmu „Węgrzy Polakom” są Marian Curzydło oraz Marek Szczepanek.

Data premiery i kraj produkcji

Polski film dokumentalny „Węgrzy Polakom” miał premierę w 2021 roku.

Zdjęcia

Autorami zdjęć do filmu „Węgrzy Polakom” są Wojciech Kursa i Michał Bożek.

 

 

„Istotną rolę w werbunku Węgrów i Polaków odegrała współpraca barona Alberta Nyáryego, prawnika i archeologa, prezesa budapeszteńskiego Towarzystwa Węgiersko-Polskiego, oraz Tadeusza Stamirowskiego, prezesa lwowskiego Klubu Polsko-Węgierskiego, później delegata Naczelnego Komitetu Narodowego w Budapeszcie.” (E.L. Varga, Węgrzy w Legionach Polskich w latach 1914–1918, „Przegląd Historyczno-Wojskowy” 2008, nr 5, s. 29.)

 

„Pierwsi rekruci pochodzący z Węgier przyjechali do Krakowa we wrześniu 1914 r. i zostali wcieleni do 2. pułku piechoty. Jesienią tego roku do Suchej Beskidzkiej dotarło około 300 dalszych ochotników, którzy po przejściu szkolenia rekruckiego zostali skierowani do różnych pułków legionowych, głównie 2. i 3. Charakterystyczne, że w 2. pułku piechoty 5. kompania składała się wyłącznie z Węgrów. Druga kompania złożona z ochotników węgierskich służyła przy Komendzie Legionów. Szacuje się, że w pierwszym roku wojny do Legionów trafiło około 600 rekrutów, z których 565 jest znanych z imienia i nazwiska. Spośród kilkusetosobowej grupy ochotników węgierskich 73 odniosło rany, co stanowiło niemal 15 proc. Najwaleczniejszy z nich Károly Kismóki był ranny aż 13 razy. Poległo lub zmarło z ran czy też zaginęło 38 żołnierzy węgierskich.”  (Janusz Łosowski, https://www.ejournals.eu/search/results/?search-journal=114&link-back=https%3A%2F%2Fwww.ejournals.eu%2FArcheion%2F&search=%C5%81osowski&x=0&y=0)

Fot. Archiwum Cyfrowe Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej




    lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: