homeArchiwum wystaw → WYSTAWA - AKTION SAYBUSCH

WYSTAWA - AKTION SAYBUSCH

Termin wystawy: Styczeñ - Luty 2011

Od 27 stycznia do 3 lutego 2011 roku w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej mo¿na ogl±daæ wystawê pt "Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkañców ¯ywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940-1941". Zosta³a ona przygotowana przez Oddzia³owe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamiêci Narodowej w Katowicach wed³ug scenariusza dra Miros³awa Sikory przy wspó³pracy Moniki Bortlik - D¼wierzyñskiej.

"Aktion Saybusch" - to kryptonim jednej z najwiêkszych akcji deportacyjnych przeprowadzonej przez okupanta niemieckiego na terenie prowincji ¶l±skiej, która objê³a teren powiatu ¿ywieckiego (w sk³ad którego wchodzi³a Sucha) i czê¶ciowo bielskiego. Nazwa akcji pochodzi od niemieckiej nazwy ¯ywca - Saybusch. Bezpo¶rednim inicjatorem wysiedlenia na odcinku ¶l±ska by³ Gruppenführer SS Erich von dem Bach-Zelewski. Akcjê wysiedleñcz± rozpoczêto 22 wrze¶nia 1940 roku o 5:00 rano. Wysiedlonych, którym dawano tylko 20 minut na spakowanie najwa¿niejszych rzeczy odprowadzano do tzw. punktów zbornych zazwyczaj przy dworach kolejowych w ¯ywcu, Rajczy i Suchej, gdzie odbierano im pozosta³e warto¶ciowe przedmioty i poddawano selekcji pod wzglêdem "rasowym". Od wrze¶nia 1940 do stycznia 1941 roku w 19 transportach poci±gowych deportowano - przez £ód¼ - do Generalnego Gubernatorstwa niemal 18 tys. ludzi, g³ównie kobiety, dzieci i starców. Kolejnych ok. 8 tys. osób, zw³aszcza rodzin, których cz³onkowie zatrudnieni byli w miejscowym przemy¶le, przesiedlono w obrêbie wsi, dokwateruj±c ich do innych pozostawionych na miejscu Polaków. W tym samym mniej wiêcej czasie na teren obu powiatów, g³ównie jednak na ¯ywiecczyznê, nap³ynê³o blisko 4 tys. osadników niemieckich z Galicji Wschodniej (przyp. za Miros³aw Sikora IPN).

Wystawa sk³ada siê z 30 plansz graficznych, które przybli¿aj± historiê tego tragicznego wydarzenia w historii ¯ywiecczyzny. Jest rodzajem relacji z przebiegu akcji wysiedleñczej. Ukazuje proces aneksji ziem dawnego powiatu ¿ywieckiego do Rzeszy, ich germanizacjê oraz strukturê narodowo¶ciow± i gospodarcz±. Jest prób± oszacowania skutków przeprowadzonej akcji oraz pó¼niejszych losów wysiedlonych mieszkañców ¯ywiecczyzny. Przy tworzeniu wystawy wykorzystano dokumenty oraz fotografie pochodz±ce miêdzy innymi ze zbiorów: Oddzia³owej Komisji ¦cigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu - IPN w Katowicach, Archiwum IPN w Warszawie, Archiwum Pañstwowego w Katowicach oraz jego Oddzia³u w ¯ywcu, Archiwum Akt Nowych, Muzeum Miejskiego w ¯ywcu - Stary Zamek, Archiwum Federalnego w Berlinie-Lichterfelde, a tak¿e Archiwum Federalnego Oddzia³ w Ludwigsburgu.




    lekcje muzealne         dla przewodnik�w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: