homeArchiwum wystaw → WYSTAWA - FUNDACJA KOMOROWSKICH I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ SUCHEJ

WYSTAWA - FUNDACJA KOMOROWSKICH I ICH WPŁYW NA ROZWÓJ SUCHEJ

Termin wystawy: Czerwiec 2013 - Październik 2013

 

Wystawa pt. „Fundacje Komorowskich i ich wpływ na rozwój Suchej" przedstawia historię dwóch najcenniejszych zespołów zabytkowych: zamkowo-parkowego i kościelno-klasztornego. W komnatach muzeum zaprezentowane zostały cenne dzieła sztuki w postaci malarstwa, rzeźby, licznych pamiątek, dokumentów i archiwaliów związanych z historią miejscowości, zamku i parafii od XVII do XIX wieku, a więc do momentu, w którym w wyniku przemian ustrojowo-gospodarczych przestało istnieć „państwo suskie", którego głównym twórcą był Piotr Komorowski. Na ekspozycji można zobaczyć wizerunki przedstawicieli rodów Komorowskich i Wielopolskich, do których należała Sucha, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Miejskiego w Żywcu. Ciekawostką wystawy są dwa najważniejsze źródła do historii Żywiecczyzny oraz naszego regionu, tj. Dziejopis żywiecki Andrzeja Komonieckiego, udostępniony przez Muzeum Miejskie w Żywcu oraz Kronika żywiecka ks. Franciszka Augustina, będąca kontynuacją Dziejopisu, którą wypożyczyło Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Żywcu. W formie plansz historycznych oraz prezentacji multimedialnej na ekranie dotykowym w interesujący sposób przedstawiona została historia najdawniejszego osadnictwa w dorzeczu środkowej Skawy, zmiany granic oraz historia rodów szlacheckich, w posiadaniu których znajdowały się dobra suskie. Niewątpliwą atrakcją wystawy stało się Serce Dzwonu Zygmunt, które po pęknięciu w 1865 roku zostało poddane rekonstrukcji w Zakładach Górniczo-Hutniczych Aleksandra hr. Branickiego w Suchej. Ten ważny dla naszej historii narodowej obiekt został udostępniony przez Parafię Archikatedralną pw. Św. Stanisława BM i Św. Wacława na Wawelu wraz z pamiątkami i reprodukcjami, pochodzącymi z Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych.

Istotnym elementem wystawy są plansze z koncepcjami architektonicznymi poszczególnych faz rozbudowy zamku suskiego autorstwa Marka Kołodziejczyka oraz prezentacje multimedialne poświęcone historii zamku i parafii. Bardzo ważnym dopełnieniem ekspozycji stał się film historyczny pt. „Przez stulecia. Z dziejów Suchej i państwa suskiego" oparty na scenariuszu  Marcina Leśniakiewicza. Zdjęcia i montaż są dziełem Adama Wróbla, muzykę napisał Rafał Boczek. 

Osobno potraktowana została historia parafii suskiej, nierozerwalnie związana z zakonem kanoników regularnych laterańskich. Niezwykle cenne dla dziejów suskiego kościoła dokumenty i archiwalia udostępnione zostały przez parafię pw. Bożego Ciała w Krakowie i parafię pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej. Zawierają one m.in. opis fundacji Piotra Komorowskiego oraz historię parafii do czasów jej kasaty wskutek reform józefińskich. Są to m.in. Księga Bractwa NajŚwiętszego Sakramentu i Pięciu Ran Jezusa Chrystusa, Księga Cudów Św. Stanisława Kaźmierczyka, Liber Memorabilium parafii suskiej, metryki chrztów, zaślubin, urodzin i śmierci mieszkańców państwa suskiego od XVII do XIX w. oraz liczne dzieła z Biblioteki Kanoników Regularnych Laterańskich, datowane na XVI, XVII i XVIII w.

Wystawie towarzyszy publikacja pt. Panowie suskiego zamku autorstwa Marcina Leśniakiewicza - pierwsze opracowanie zawierające biogramy wszystkich właścicieli suskiej rezydencji. Dziełem sztuki o szczególnym znaczeniu dla historii parafii suskiej, które zostało zaprezentowane na ekspozycji, jest siedemnastowieczna ikona Madonny z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, zwana w miejscowej tradycji Matką Bożą Jagodną, która w ostatnim czasie została poddana gruntownej konserwacji technicznej i estetycznej wraz z portretem Aleksandra hr. Branickiego. Prace konserwacyjne  przeprowadziła Pracownia NECNE w Krakowie - Pani Agnieszka Tanistra-Różanowska. Wątek ikoniczny został wzbogacony kolekcją ikon starocerkiewnych z prywatnej kolekcji Ireneusza Seneckiego. Ekspozycja została również wzbogacona o zdjęcia pochodzące z albumu widoków Suchej i okolic, który został ofiarowany hrabiance Marii Branickiej, która w 1893 wyszła za mąż za hrabiego  Zdzisława Lubomirskiego. Fotografie z tego albumu są najstarszymi znanymi nam obecnie widokami naszego miasta z okresu XIX w.

 

Organizatorami wystawy są Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka oraz Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej. Wystawa dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 




    lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

    Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
    ul. Zamkowa 1
    34-200 Sucha Beskidzka

    tel. + 48 33 874 26 05
    fax: + 48 33 874 26 05
    Zobacz nas na: