homeArchiwum wystaw → WYSTAWA - WEISS W NOWEJ ODSŁONIE

WYSTAWA - WEISS W NOWEJ ODSŁONIE

Termin wystawy: Luty - Wrzesień 2012

 

W salach ekspozycyjnych Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej można oglądać wystawę malarstwa i rysunku Wojciecha Weissa (1875 - 1950), uzupełnioną o nowe dzieła wybitnego młodopolskiego artysty, pochodzące ze zbiorów prywatnych Fundacji Muzeum im. Wojciecha Weissa w Krakowie.Wojciech Weiss, nazywany Polskim Renoir’em był artystą wszechstronnym. Mimo iż największą sławę przyniosło mu malarstwo, znany jest także z dokonań w dziedzinie grafiki oraz fotografiki. Przez wiele lat był związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych – początkowo jako student, potem jako profesor i rektor. Ceniony w środowisku międzynarodowym, miał okazję pokazywać swoje prace na wystawach w Rzymie, Dusseldorfie, Wenecji czy Pittsburghu.

Wojciech Weiss (1875 - 1950) - wybitny malarz i grafik, uczeń, profesor i rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Urodzony na emigracji w Rumunii, rozpoczął naukę we Lwowie skąd przeniósł się do Krakowa i z miastem tym związał całe swoje życie. Drugim miejscem nierozerwalnie związanym z jego twórczością była podkrakowska Kalwaria. Jest jednym z największych twórców okresu Młodej Polski, jego malarstwo odbija dekadencki nastrój epoki zapowiada również tendencje ekspresjonistyczne. Po 1905 roku twórczość jego skłania się w kierunku koloryzmu, przybierając formy szczególnej transformacji barwy w tzw. okresie białym (ok. 1904 - 1912), później nasyca się bujną kolorystyką. Wśród podejmowanych tematów dominują pejzaże i akty, w których odnajdywana jest bliskość sztuce zarówno Cezanna jak i Renoira. Powstają również duże kompozycje, wielokrotnie intrygujące skrytą symboliką. Jego twórczość wpłynęła w sposób zasadniczy na malarstwo kapistów, z których większość była jego uczniami. Malarstwo Weissa jest szczególnie szeroko prezentowane w kolekcjach Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz dzięki uprzejmości Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa - w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej.

Ekspozycji towarzyszy program lekcji muzealnych, którego tematem jest twórczość Weissa w kontekście sztuki okresu Młodej Polski, skierowany do szkół średnich.

   WYSTAWA - WEISS W NOWEJ ODSŁONIE  - 1
  WYSTAWA - WEISS W NOWEJ ODSŁONIE  - 2
  WYSTAWA - WEISS W NOWEJ ODSŁONIE  - 3
  WYSTAWA - WEISS W NOWEJ ODSŁONIE  - 4
  WYSTAWA - WEISS W NOWEJ ODSŁONIE  - 5
  WYSTAWA - WEISS W NOWEJ ODSŁONIE  - 6

  lekcje muzealne         dla przewodnikďż˝w

  Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej
  ul. Zamkowa 1
  34-200 Sucha Beskidzka

  tel. + 48 33 874 26 05
  fax: + 48 33 874 26 05
  Zobacz nas na: